V bývalé konírně citlivě restaurovaného zámku v Třebešicích vystavují majitelé, rodina Valdova každoročně betlémy. Nejinak je tomu i letos, kdy betlémy přidaly také děti ze Základních škol z Teplýšovic a Divišova. 

„Výstavy tady pořádáme už čtyři roky,“ potvrdila spolumajitelka zámku Eliška Valdová s tím, že k expozici přibyly postupně také sáňky. 

„Betlémy jsou naše vlastní a začali jsme je sbírat tak, že naše děti nám je vyráběly a věnovaly k Vánocům. Byly to betlémy vystřihované z časopisu ABC,“ připomněla Eliška Valdová. 

Benešovská radnice na Masarykově náměstí.
Benešovský městský úřad je oficiálně bez tajemnice

Na úplně první výstavu, spíše ale prvotně na sousedské setkání, posloužily jako kulisa v prázdné konírně právě betlémy papírové, dětské.

Také počátek sbírání sáněk byl naprosto prozaický. Ty úplně první jsou rodinným dědictvím. Dědeček paní Valdové, je vlastnoručně vyrobil svému malému Venouškovi. A pak je zdědila Eliška.

„Narazit na nějaké hezké sáňky na internetu je dnes už opravdu klika,“ přiznala vystavovatelka a připomněla ještě, že ji velmi těší poměrně velký zájem veřejnosti. „Za těch pět dnů se přijde na naši práci podívat kolem tisícovky lidí. Už to je pro nás odměna a ukazuje se, že práce při obnově zámku má smysl, a že to není samoúčelné. Abychom si to tu dělali jen sami pro sebe, na to je tahle chalupa až příliš velká,“ dodala s úsměvem Eliška Valdová.

Student teologie Jan Štamberg
Vánoce jsou duchovní svátek. Nezáleží, jak máte naklizeno, říká student teologie