Většina z chystaných expozic proběhne v rámci jubileí význačných osobností výtvarné scény, dojde ale také na třicáté výročí sametové revoluce.

Havel i Mládková

Museum Kampa otevře už za devět dnů expozici Síla činu. Jan Palach a Jan Zajíc v umění v letech 1969 až 1989. Připomene odvážné gesto dvou mladých mužů v roce 1969 i díla, jimiž na ně ve své době umělci reagovali.

V Císařské konírně Pražského hradu oslaví Česká národní banka 100. výročí zavedení československé měny. Expozice 100 let česko-slovenské koruny se otevře 1. února a nabídne mj. mince, medaile a originální návrhy československých bankovek z dílny Alfonse Muchy nebo Karla Svolinského.

Vysoká hra

Národní galerie přiblíží dílo Josefa Šímy. V půli dubna zahájí výstavu Cesta k vysoké hře, ohlížející se za Šímovou dráhou od brněnských počátků až do setkání s básníky slavné francouzské skupiny Vysoká hra. Ukáže i důležité impulzy z tohoto setkání pro jeho tvorbu

We Will Not Change Our Show. To je název expozice, kterou otevře brněnský Dům pánů z Kunštátu. Představí mezinárodní projekt dvou kurátorů a českých i zahraničních umělců, jež spojuje práce s gayi a lesbami a motivem svobody.

Význačná česká architektka Eva Jiřičná oslaví 3. března osmdesátku. Noblesní dárek dostane od pražského centra umění Dox, retrospektivní výstavu pro ni chystá osobně kurátor a zakladatel Doxu Leoš Válka.

Jen jednou se dočkal české výstavy Marcel Duchamp, proslulý pisoárem, který vystavil roku 1917 pod názvem Fontána. Samostatnou výstavu mu v roce 1969 uchystal Jindřich Chalupecký, v té době kurátor Špálovy galerie. Právě sem se otec konceptuálního umění po 50 letech v březnu vrátí.

Národní galerie připomene ve Veletržním paláci pád totality fotografickou výstavou Havel na Hrad! V Paláci Kinských vystaví impresionistická díla zapůjčená z Dánska a v létě otevře očekávanou retrospektivu sochaře Alberta Giacomettiho.

Kódy krásy

Pod titulem A Cool Breeze představí Galerie Rudolfinum na jaře díla ve světě respektovaných sochařů a sochařek starší i střední generace. Petr Nedoma chce odkrýt „minulé konvenční kódy ideálu krásy a zobrazení člověka“.

Museum Kampa oslaví 100. narozeniny zakladatelky Medy Mládkové, Moravská galerie v Brně připomene tvorbu samouka, grafika Vladimíra Boudníka, Hrabalem trefně překřtěného na Něžného barbara.

Kubišta Filla spolu povedou od června do září pomyslnou debatu v plzeňské galerii Masné krámy.

A ještě jednou z Národní galerie v Praze (NGP): až do 1. prosince je v Salmovském paláci k vidění výstava Salm Modern Možnosti dialogu. Odkazuje na pomyslné rozhovory mezi vystavenými díly současného Západu, ale i střední a východní Evropy a má za cíl brojit proti strachu z neznámého.

Utěšeně roste počet členů Klubu přátel NGP (čítá cca tři tisíce) a od konce roku fungují speciální kategorie pro seniory a rodiny. Národní galerie se dál otvírá široké veřejnosti.

Kam za uměním v roce 2019

Síla činu. Jan Palach a Jan Zajíc v umění v l. 1969 až 1989
Museum Kampa, Praha
19. ledna až 24. března

(Kon)texty Jána Mančušky
Galerie výt. umění v Ostravě
23. ledna až 24. března

Jiří Petrbok a žáci
DSC Gallery, Praha
6. února až 16. března

Jiřičná, DOX, Praha
7. března až 3. června

Rafani: O nevyvratitelnosti
Museum Kampa, Praha
15. března až 16. června

Marcel Duchamp: Předpona našeho času
Galerie Václava Špály, Praha
19. března až 23. března

Vladimír Boudník
Moravská galerie v Brně
10. dubna až 10. srpna

Josef Šíma: Cesta k vysoké hře
Valdštejnská jízdárna, Praha
19. dubna až 30. července

Kubišta Filla
Západočeská galerie v Plzni
7. června až 29. září

Nová citlivost Běly Kolářové
Oblastní galerie Liberec
28. června až 29. září

Helmut Newton: Fotografie
Museum Kampa, Praha
28. června až říjen 2019

Francouzský impresionismus
Palác Kinských, Praha
28. června až 20. října

Alberto Giacometti
Veletržní palác, Praha
19. července až 1. prosince

Václav Hollar a umění kresby
Palác Kinských, Praha
4. října až 5. ledna

Devětsil
U Kamenného zvonu, Praha
27. listopadu až 26. dubna