Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od majora Zemana k superstar a zpátky

Praha - Listopad 1989 přivedl na scénu nové i po léta zakazované umělce. Poslední roky však narůstá i nostalgie po předrevolučních časech

10.10.2009 17
SDÍLEJ:

Český prozaik, dramatik a publicista Ivan Klíma.Foto: DENÍK/ Jaroš Milan

Návrat starých známých – i tak by se dal nazvat posun na kulturní scéně, kde v posledních letech znovu potkáváme tváře a projekty, jež se z ní před lety vytratily. Blížící se 20. výročí sametové revoluce probouzí otázky, jak se kultura za ten čas proměnila. Co nového jí svoboda přinesla, co vzala, co naopak zůstalo – nedotčeno dobou a proměnou vkusu.

„Revoluce přinesla hlavně svobodu, to je její největší devíza,“ potvrzuje spisovatel Ivan Klíma, který se od disentu, kdy se živil hlavně manuální prací, dostal na post ceněného autora, vydávaného hojně v zahraničí. „Svobodu potřebuje každý umělec – to je základ. Něco ale kultuře i vzala – rozvoj tržní ekonomiky přinesl existenční problémy kultury, které stát neřeší vždy právě ohleduplně a prozíravě,“ tvrdí spisovatel.

První léta po revoluci přinesla rozmach soukromých iniciativ, jako jedna z prvních (zpočátku dokonce načerno) vznikla filmová společnost Bonton, po ní následovaly další. A podobně se začaly probouzet i jiné oblasti kultury – televize, divadlo, hudba, literatura. Ekonomický tlak postupně dolehl na všechny, navzdory tomu se však během let dařilo a daří přivádět k životu řadu zajímavých projektů – ve filmu, literatuře, výtvarném umění…

Nové formáty i známé tváře

Knih dnes vychází ročně kolem dvanácti tisíc, filmů se točí přibližně dvacítka, divadelní prkna nabízejí kromě běžných inscenací i osobité několikahodinové projekty a komorní hry v soukromých produkcích.

Hudební agentury se předhánějí v pozváních zahraničních muzikantských hvězd napříč všemi žánry. V Česku jsme přivítali opakovaně Boba Dylana i Rolling Stones, koncerty tu uspořádaly Madonna i Kylie Minogue. Přijel Tom Waits i Leonard Cohen – a takoví Jethro Tull, ti už se k nám vracejí jako domů.

Na televizní obrazovky vtrhly nové formáty: reality show, soutěže, sitcomy (Výměna manželek, Big Brother, VyVolení, Trosečník), trh zaplavily nejrůznější portréty známých osobností a rozhovory s celebritami různé kvality. Objevili se noví autoři, řada známých tváří si ale udržela svou pozici.

Nejtypičtějším představitelem, sbírajícím před revolucí i po ní své další a další trofeje, je Karel Gott. Podobnými stálicemi jsou Helena Vondráčková, Jiří Korn, Jiřina Bohdalová, Viktor Preiss, Josef Abrhám, Petr Nárožný a další herci – někteří z nich i díky seriálovým rolím, jež je udržují v povědomí diváků.

Kontroverzní i milé návraty

Na obrazovky se po počátečních rozpacích prvních let vrátily seriály z předrevoluční doby, jejichž nástup provázely vzrušené debaty. Vzpomeňme na reprízy 30 případů majora Zemana v České televizi (seriál pak úspěšně uváděla i Prima), které odstartovaly sérii dalších návratů – zavrhované socialistické seriály poplatné době Inženýrská odysea či Žena za pultem převálcovaly obrazovky a jejich nasazení mělo jediný jasný motiv – boj o diváka a peníze.

Vrátil se i Festival politické písně v Sokolově – někdejší přehlídka totalitní hudební scény (mimochodem, hrávali na ní i Olympici, další z těch, co dokázali neztratit se ze scény), tentokrát ovšem v recesistické podobě. Zahajoval ho Ivan Martin Jirous a moderátorkou akcí byla Ester Kočičková…

Vcelku elegantně a neurážlivě připomíná uplynulé roky (byť s větším časovým záběrem) i původní seriál České televize Vyprávěj, ohlížející se za dobou, kdy naši dědové či tátové používali nejrůznější úskoky, proč nemohou podepsat přihlášku do komunistické strany.
Podobně zaměřený byl i dokumentární cyklus Retro, mapující osobitým způsobem design a trendy v Československu po roce 1948, který přinášel půvabné vzpomínky na bakelitové stolečky, punčochy s věčnými oky a umělohmotná céčka.

Je to už historie, a nad lecčím se lze shovívavě usmát. Koneckonců, jak říká Ivan Klíma: „Být dramaturgem, majora Zemana bych už dnes nevysílal. Na druhou stranu, v televizi běží tolik špatných a výchovně nebezpečných pořadů, že se mezi nimi i Zeman ztratí.“ Možná. Na všechno bychom ale zapomínat neměli. Už proto, že paměť je krátká a historie se ráda opakuje. A návrat ke starým totalitním časům s cenzurou by si přál asi málokterý umělec.

#nahled|https://g.denik.cz/1/39/2338187_1010info_zabava_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/39/2338187_1010info_zabava.jpg|Proměny televizní zábavy#

Marta Kubišová: Češi nestačili získat politický vkus

Česká společnost by se už neměla nechat mást a měla by si uvědomit, jaké hodnoty jsou pro ni do budoucnosti důležité, říká zpěvačka Marta Kubišová.

Česká společnost si letos v listopadu připomene dvacet let od nabytí svobody. Myslíte, že máme co slavit?
Rozhodně. I když česká demokracie, jak se vyvíjí, je typicky juvenilní demokracií a dalo by se jí leccos vytýkat, těch dvacet let svobody je určitě znát. Alespoň na mladší generaci.

Co jsme podle vás získali a co naopak ztratili?
V každém případě jsme získali svobodu. Ovšem svoboda je někdy bezbřehá, takže si ji lidé vykládají jako „cochcárnu“.

Nebyli jsme až příliš „sametoví“? Nebo je dobře, že jsme těmi roky prošli jakžtakž se ctí a bez věšení na lucerny?
Já nepatřím k zastáncům té tvrdší linie, jsem pro to, aby se každý vypořádal se svým vlastním svědomím. Mnozí z těch, kteří za totality ubližovali druhým, byli bohužel po revoluci rychlejší než ostatní a teď už je nikdo nedohoní.

Jak se za oněch dvacet let proměnila domácí kulturní scéna?
Na tuto otázku nemůžu dost dobře odpovědět, protože jsem dost zaměstnaná a nemám čas kontinuálně sledovat, co se zlepšilo nebo zhoršilo. Faktem je, že ubylo námětů. Za totality měl člověk konkrétního nepřítele a dělal dvojsmysly. Tím nemyslím komunální satiru, ale díla, která bylo možno číst více způsoby. Skládala se z několika vrstev, a přitom si v nich diváci a posluchači přišli na své.

Jak vnímáte fakt, že se dnes řada někdejších prorežimních umělců oklepala a znovu tvoří, dramaturgové vrací do programu seriály typu majora Zemana a podobně?
Víte, já říkám, že Češi nestačili získat politický vkus. A tím je řečeno vše.
Jak můžete někomu mít za zlé, že to chce vidět? Každá generace považuje tvorbu z dob totality za něco jiného, vnímá ji odlišně, takže je to sporné. Ale řeknu vám, že když se v rámci televizního archivu objeví na obrazovce stará znělka zpráv, co se vysílaly za totáče, musím to okamžitě vypnout, protože se mi fakt zvedá žaludek. Já jsem na to alergická. Zrovna tak jsem byla po sametové revoluci alergická na zelené uniformy, protože my jsme od těch policajtů opravdu nezažili nic dobrého.

Dotýká se vás jako člověka, který za totality nemohl vykonávat své povolání, že lidé kdysi zaprodaní režimu dnes mají stejné možnosti jako vy?
Tak to víte… Tuhle otázku dostávám od začátku devadesátých let, ale už tehdy jsem si řekla, že si nemůžu hrát na soudce. Když mi vytýkali, že jsem v roce 1994 souhlasila s comebackem tria Golden Kids, říkala jsem: Pozor, tihle lidé mně neublížili! Vy je nemůžete a priori soudit za to, že jsem nemohla pracovat, protože já měla s bývalým režimem řízení na delší dobu. A kdyby na to přišlo, mohla jsem se s ním domluvit. Jenomže jsem na to neměla sílu ani chuť.

Co byste přála české společnosti do dalších let?
Rozhodně bych jí přála, aby se už dál nenechala mást a uvědomila si, jaké hodnoty jsou pro ni do budoucnosti důležité. Kdybychom totiž nechali volbu a vládnutí pouze na těch velkých stranách, jak se nyní vyprofilovaly, byla by to naše zkáza. Tudy cesta vážně nevede. Politická scéna se musí nějakým způsobem renovovat, protože jak jsou teď karty rozdané, to je pro národ absolutně nečitelné. Lidé budou tápat, nebo k volbám vůbec nepůjdou, což nás zavede na samý okraj Evropské unie. Jinou šanci už ale nemáme a nedostaneme. (ska, mib)

Autor: Jana Podskalská

10.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 17
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 17 000 Kč Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadavky: vzdělání nižší střední odborné, znalost jazyka: angličtina, hindština, znalost v oblasti zpracování kovů: vrtání, závitování, broušení , Kontakt: Zemková Monika, tel.: 725 553 584, e-mail: monika.zemkova@liko-s.cz. Pracoviště: Liko-s, a.s., U Splavu, č.p. 1419, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Monika Zemková, +420 725 553 584. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 14 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo pracoviště:, - K Borovému 99, Jažlovice, Říčany u Prahy, , Prvotní kontakt:, - tel.: 774 151 015. Pracoviště: Agentura bravex , organizační složka - jažlovice, K Borovému, č.p. 99, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Nataliya Chulan, +420 774 151 015. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 100 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK, POMOCNÝ ZEDNÍK, POKRÝVAČ - TESAŘ. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: ZEDNÍK, POMOCNÝ ZEDNÍK, POKRÝVAČ - TESAŘ, Autobusová zastávka přímo u areálu. , Zaměstnanecké výhody: zvláštní prémie, HLÁSIT SE: Kubricht Ladislav, tel.: 777230467, e-mail: ladislavkubricht@seznam.cz, osobně na adrese Areál Nejedlý, Dolní Jiřetín 11. Pracoviště: Ladislav kubricht-1, 434 01 Most 1. Informace: Ladislav Kubricht, +420 777 230 467. Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 22 000 Kč Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční v hotelu. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Wellness hotel tatra, . Informace: Josef Kroupa, +420 777 293 126.

Marina Abramovičová a její dílo
5

Čech napadl v Itálii srbskou umělkyni, praštil ji jejím obrazem po hlavě

Prezident Miloš Zeman (vlevo) a Steve Bannon.
AKTUALIZOVÁNO
6 15

Zeman přijal v Lánech někdejšího Trumpova stratéga Bannona

Z Hongkongu do Pekingu za devět hodin. Má to háček. Na nádraží platí zákony Číny

Lidé cestující mezi Hongkongem a pevninskou Čínou si budou nyní moci užívat jízdy moderním rychlovlakem, který se řítí rychlostí až 200 kilometrů v hodině. Projekt za miliardy dolarů si ale vysloužil kritiku. Pomocí rychlodráhy totiž Peking může vůči bývalé britské kolonii uplatňovat svou asertivní politiku.

Duel Deníku: Měla by se více omezit výsadba smrků?

/ANKETA/ Na otázku Deníku, zda by se měla více omezit výsadba smrků, odpovídal odborník Hnutí Duha Jan Skalík a úředníkem sekce lesního hospodářství ministerstva zemědělství Václav Tomášek.

Konflikt se vyostřuje. Rusové viní ze sestřelení letounu Izrael

Ruské ministerstvo obrany se pustilo do Izraele. Obvinilo ho ze sestřelení ruského letadla z minulého týdne nad územím Sýrie. Při incidentu zahynulo 15 ruských vojáků. Prezident Vladimir Putin přitom dříve řekl, že šlo o souběh nešťastných náhod s tím, že vinu nese Damašek.

Cizinci se v Krkonoších báli medvěda, vyšplhali na strom

Ve chvíle hrůzy se změnil sobotní výšlap zahraničních turistů po Krkonoších. Ti zažili krušné chvíle nad Modrým dolem, kde kolem dvacáté hodiny údajně zaslechli medvěda.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT