Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od majora Zemana k superstar a zpátky

Praha - Listopad 1989 přivedl na scénu nové i po léta zakazované umělce. Poslední roky však narůstá i nostalgie po předrevolučních časech

10.10.2009 17
SDÍLEJ:

Český prozaik, dramatik a publicista Ivan Klíma.Foto: DENÍK/ Jaroš Milan

Návrat starých známých – i tak by se dal nazvat posun na kulturní scéně, kde v posledních letech znovu potkáváme tváře a projekty, jež se z ní před lety vytratily. Blížící se 20. výročí sametové revoluce probouzí otázky, jak se kultura za ten čas proměnila. Co nového jí svoboda přinesla, co vzala, co naopak zůstalo – nedotčeno dobou a proměnou vkusu.

„Revoluce přinesla hlavně svobodu, to je její největší devíza,“ potvrzuje spisovatel Ivan Klíma, který se od disentu, kdy se živil hlavně manuální prací, dostal na post ceněného autora, vydávaného hojně v zahraničí. „Svobodu potřebuje každý umělec – to je základ. Něco ale kultuře i vzala – rozvoj tržní ekonomiky přinesl existenční problémy kultury, které stát neřeší vždy právě ohleduplně a prozíravě,“ tvrdí spisovatel.

První léta po revoluci přinesla rozmach soukromých iniciativ, jako jedna z prvních (zpočátku dokonce načerno) vznikla filmová společnost Bonton, po ní následovaly další. A podobně se začaly probouzet i jiné oblasti kultury – televize, divadlo, hudba, literatura. Ekonomický tlak postupně dolehl na všechny, navzdory tomu se však během let dařilo a daří přivádět k životu řadu zajímavých projektů – ve filmu, literatuře, výtvarném umění…

Nové formáty i známé tváře

Knih dnes vychází ročně kolem dvanácti tisíc, filmů se točí přibližně dvacítka, divadelní prkna nabízejí kromě běžných inscenací i osobité několikahodinové projekty a komorní hry v soukromých produkcích.

Hudební agentury se předhánějí v pozváních zahraničních muzikantských hvězd napříč všemi žánry. V Česku jsme přivítali opakovaně Boba Dylana i Rolling Stones, koncerty tu uspořádaly Madonna i Kylie Minogue. Přijel Tom Waits i Leonard Cohen – a takoví Jethro Tull, ti už se k nám vracejí jako domů.

Na televizní obrazovky vtrhly nové formáty: reality show, soutěže, sitcomy (Výměna manželek, Big Brother, VyVolení, Trosečník), trh zaplavily nejrůznější portréty známých osobností a rozhovory s celebritami různé kvality. Objevili se noví autoři, řada známých tváří si ale udržela svou pozici.

Nejtypičtějším představitelem, sbírajícím před revolucí i po ní své další a další trofeje, je Karel Gott. Podobnými stálicemi jsou Helena Vondráčková, Jiří Korn, Jiřina Bohdalová, Viktor Preiss, Josef Abrhám, Petr Nárožný a další herci – někteří z nich i díky seriálovým rolím, jež je udržují v povědomí diváků.

Kontroverzní i milé návraty

Na obrazovky se po počátečních rozpacích prvních let vrátily seriály z předrevoluční doby, jejichž nástup provázely vzrušené debaty. Vzpomeňme na reprízy 30 případů majora Zemana v České televizi (seriál pak úspěšně uváděla i Prima), které odstartovaly sérii dalších návratů – zavrhované socialistické seriály poplatné době Inženýrská odysea či Žena za pultem převálcovaly obrazovky a jejich nasazení mělo jediný jasný motiv – boj o diváka a peníze.

Vrátil se i Festival politické písně v Sokolově – někdejší přehlídka totalitní hudební scény (mimochodem, hrávali na ní i Olympici, další z těch, co dokázali neztratit se ze scény), tentokrát ovšem v recesistické podobě. Zahajoval ho Ivan Martin Jirous a moderátorkou akcí byla Ester Kočičková…

Vcelku elegantně a neurážlivě připomíná uplynulé roky (byť s větším časovým záběrem) i původní seriál České televize Vyprávěj, ohlížející se za dobou, kdy naši dědové či tátové používali nejrůznější úskoky, proč nemohou podepsat přihlášku do komunistické strany.
Podobně zaměřený byl i dokumentární cyklus Retro, mapující osobitým způsobem design a trendy v Československu po roce 1948, který přinášel půvabné vzpomínky na bakelitové stolečky, punčochy s věčnými oky a umělohmotná céčka.

Je to už historie, a nad lecčím se lze shovívavě usmát. Koneckonců, jak říká Ivan Klíma: „Být dramaturgem, majora Zemana bych už dnes nevysílal. Na druhou stranu, v televizi běží tolik špatných a výchovně nebezpečných pořadů, že se mezi nimi i Zeman ztratí.“ Možná. Na všechno bychom ale zapomínat neměli. Už proto, že paměť je krátká a historie se ráda opakuje. A návrat ke starým totalitním časům s cenzurou by si přál asi málokterý umělec.

#nahled|https://g.denik.cz/1/39/2338187_1010info_zabava_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/39/2338187_1010info_zabava.jpg|Proměny televizní zábavy#

Marta Kubišová: Češi nestačili získat politický vkus

Česká společnost by se už neměla nechat mást a měla by si uvědomit, jaké hodnoty jsou pro ni do budoucnosti důležité, říká zpěvačka Marta Kubišová.

Česká společnost si letos v listopadu připomene dvacet let od nabytí svobody. Myslíte, že máme co slavit?
Rozhodně. I když česká demokracie, jak se vyvíjí, je typicky juvenilní demokracií a dalo by se jí leccos vytýkat, těch dvacet let svobody je určitě znát. Alespoň na mladší generaci.

Co jsme podle vás získali a co naopak ztratili?
V každém případě jsme získali svobodu. Ovšem svoboda je někdy bezbřehá, takže si ji lidé vykládají jako „cochcárnu“.

Nebyli jsme až příliš „sametoví“? Nebo je dobře, že jsme těmi roky prošli jakžtakž se ctí a bez věšení na lucerny?
Já nepatřím k zastáncům té tvrdší linie, jsem pro to, aby se každý vypořádal se svým vlastním svědomím. Mnozí z těch, kteří za totality ubližovali druhým, byli bohužel po revoluci rychlejší než ostatní a teď už je nikdo nedohoní.

Jak se za oněch dvacet let proměnila domácí kulturní scéna?
Na tuto otázku nemůžu dost dobře odpovědět, protože jsem dost zaměstnaná a nemám čas kontinuálně sledovat, co se zlepšilo nebo zhoršilo. Faktem je, že ubylo námětů. Za totality měl člověk konkrétního nepřítele a dělal dvojsmysly. Tím nemyslím komunální satiru, ale díla, která bylo možno číst více způsoby. Skládala se z několika vrstev, a přitom si v nich diváci a posluchači přišli na své.

Jak vnímáte fakt, že se dnes řada někdejších prorežimních umělců oklepala a znovu tvoří, dramaturgové vrací do programu seriály typu majora Zemana a podobně?
Víte, já říkám, že Češi nestačili získat politický vkus. A tím je řečeno vše.
Jak můžete někomu mít za zlé, že to chce vidět? Každá generace považuje tvorbu z dob totality za něco jiného, vnímá ji odlišně, takže je to sporné. Ale řeknu vám, že když se v rámci televizního archivu objeví na obrazovce stará znělka zpráv, co se vysílaly za totáče, musím to okamžitě vypnout, protože se mi fakt zvedá žaludek. Já jsem na to alergická. Zrovna tak jsem byla po sametové revoluci alergická na zelené uniformy, protože my jsme od těch policajtů opravdu nezažili nic dobrého.

Dotýká se vás jako člověka, který za totality nemohl vykonávat své povolání, že lidé kdysi zaprodaní režimu dnes mají stejné možnosti jako vy?
Tak to víte… Tuhle otázku dostávám od začátku devadesátých let, ale už tehdy jsem si řekla, že si nemůžu hrát na soudce. Když mi vytýkali, že jsem v roce 1994 souhlasila s comebackem tria Golden Kids, říkala jsem: Pozor, tihle lidé mně neublížili! Vy je nemůžete a priori soudit za to, že jsem nemohla pracovat, protože já měla s bývalým režimem řízení na delší dobu. A kdyby na to přišlo, mohla jsem se s ním domluvit. Jenomže jsem na to neměla sílu ani chuť.

Co byste přála české společnosti do dalších let?
Rozhodně bych jí přála, aby se už dál nenechala mást a uvědomila si, jaké hodnoty jsou pro ni do budoucnosti důležité. Kdybychom totiž nechali volbu a vládnutí pouze na těch velkých stranách, jak se nyní vyprofilovaly, byla by to naše zkáza. Tudy cesta vážně nevede. Politická scéna se musí nějakým způsobem renovovat, protože jak jsou teď karty rozdané, to je pro národ absolutně nečitelné. Lidé budou tápat, nebo k volbám vůbec nepůjdou, což nás zavede na samý okraj Evropské unie. Jinou šanci už ale nemáme a nedostaneme. (ska, mib)

Autor: Jana Podskalská

10.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 17
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 48 000 Kč

Obchodní zástupci Data Collector. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 48000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: V případě zájmu vyplňte online dotazník na našich stránkách www.g-analytic.cz v záložce kariera.. Pracoviště: G analytic s.r.o. - brno, Milady Horákové, č.p. 1955, 602 00 Brno 2. Informace: Jiří Foltýn, .

Gastronomie - Bankettkoch, service-Profis 65 535 Kč

Hallo, sprichst du Deutsch? Oder Englisch? Oder vielleicht sogar Französisch? Wir suchen profi-mitarbeiter für eine wunderschöne region an der deutsch-französischen grenze. Was wir suchen? Produktionskoch, service alacarte und eine bankettleitung (m/w). Wir freuen uns auf deinen CV an experience@weintor.de

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 48 000 Kč

Obchodní zástupci Data Collector. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 48000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: V případě zájmu vyplňte online dotazník na našich stránkách www.g-analytic.cz v záložce kariera.. Pracoviště: G analytic s.r.o. - zlín, náměstí Míru, č.p. 9, 760 01 Zlín 1. Informace: Jiří Foltýn, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč

Řidiči tahačů ŘIDIČ MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: 18.5.2018 - řidič MKD, mezinárodní nebo pouze vnitrostátní doprava, ŘP sk. C + E, profesní průkaz, znalost jazyků není podmínkou. Kontakt: Michal Valšík, tel. 736 480 712, mail: valsik@lstork.cz. Pracoviště: Autodoprava štork s.r.o. - provozovna, Lanžhotská, č.p. 3472, 690 02 Břeclav 2. Informace: Michal Valšík, +420 736 480 712.


V texaské střední škole v Santa Fe se střílelo
9

Vešel do třídy, vykřikl: překvapení, a spustil palbu, vzpomínají ti, co přežili

Ilustrační foto
12 5

Zrušení pokut pro podnapilé vodáky? Vláda návrh Pirátů nejspíš odmítne

AKTUALIZOVÁNO

Američané ovládli souboj zámořských gigantů a slaví bronz. Kanada je bez medaile

Hokejisté Spojených států amerických obsadili na mistrovství světa v Dánsku třetí příčku. Čtvrtfináloví přemožitelé českého týmu si v duelu o bronzové medaile poradili 4:1 s Kanadou, když o svém vítězství rozhodli třemi trefami v závěru třetí třetiny. Kanaďané si poprvé od roku 2014 ze šampionátu nepřivezou medaili. 

ČD prohloubí spolupráci s youtubery, nechaly si registrovat i speciální značku

České dráhy chtějí přilákat do vlaků mladší zákazníky oslovením přes youtubery. Ve spolupráci se čtyřmi z nich spouští nové speciální stránky pro mladší generaci. Dopravce si už u Úřadu pro průmyslové vlastnictví nechal registrovat ochrannou známku Youtuberský vlak.

Papež jmenuje v červnu 14 nových kardinálů, zejména z mimoevropských zemí

Papež František v neděli oznámil, že v červnu jmenuje čtrnáct nových kardinálů. Namísto velkých italských měst, jejichž církevní hodnostáři v minulosti tradičně dostávali tento titul, však upnul svou pozornost spíš k mimoevropským zemím. Budoucí kardinálové tak pocházejí například z Iráku, Pákistánu, Madagaskaru a Japonska. Český zástupce mezi nimi není. 

Chtěl pohřbít ženu, ale nemohl. Rozšíření hřbitova v Brně se táhne už tři roky

Najít místo pro zemřelé v brněnské Líšni je pro pozůstalé už několik let složité. Ve staré části hřbitova volná nejsou a rozšíření donedávna čekalo na kolaudaci. Podle správy hřbitovů zde budou místa k pronájmu od června.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT