Rodačka z Českého Těšína, která letos v březnu zemřela, darovala muzeu pětadvacet soch z nerezu, dřeva i plexiskla, pětatřicet olejomaleb, osm autorských knih a průřez její grafickou tvorbou od newyorského období až po její práci v pařížském ateliéru Lacourière.

Terry Haass se narodila v roce 1923 jako Terezie Goldmanová a vztah k Olomouci si vytvořila během studia na místní dívčí odborné škole Pöttingeum.

Kvůli židovskému původu v roce 1939 utekla před nacisty do Francie a přes Portugalsko do USA. V New Yorku pak studovala v atelierech známých umělců.

V roce 1951 odešla do Paříže, kde se v tiskařské dílně Rogera Lacourièra setkala například s Pablem Picassem. Ve stejné době studovala mezopotamskou archeologii a získala v tomto oboru diplom na Ecole du Louvre.

Účastnila se významných vykopávek na Blízkém a Středním východě – v Izraeli, Turecku, Libanonu, Afghánistánu a Iránu. Přátelila se s dcerou Alberta Einsteina, organizovala pomoc pro děti z Tibetu.

„Žila neuvěřitelně bohatý, tvůrčí a smysluplný život," řekla o Terry Haass kurátorka Muzea umění Gina Renotière.

Olomoucké publikum se s její tvorbou mohlo seznámit v roce 2006, kdy Muzeum umění uspořádalo její první rozsáhlou retrospektivu na českém území s názvem Světlo – prostor – čas. Její součástí byl dokumentární film Terry z Montmartru režisérky Olgy Špátové, který odvysílala Česká televize.

Jen pojistná hodnota děl, která Terry Haass odkázala Muzeu umění, činila přibližně sedm milionů korun, ta skutečná je mnohem vyšší.

Terry Haass zemřela ve věku nedožitých 93 let v noci na 1. března v Paříži.