V průjezdu Horšovského Týna výjimečně představí nečekaně odhalenou vlčí jámu, která však bude během vánočních prohlídek k vidění naposledy.

Vodní hrad Švihov, proslavený vánoční filmovou pohádkou Tři oříšky pro Popelku, v rámci velké zimní výstavy papírových modelů zase umožní návštěvníkům spatřit i unikátní pohyblivý model hradu, na kterém se po zmáčknutí tlačítka vysunou kulisy před těmi partiemi, které v pohádce představovaly Popelčin rodný statek. „Model byl zapůjčen až ze saského zámku Moritzburg, který představoval pohádkové sídlo Popelčina prince," vysvětluje kastelán Švihova Lukáš Bojčuk. Kromě toho hrad nabízí během vánočních svátků prohlídky interiérů. „Děti si návštěvu hradu mohou zpestřit prohlídkou výstavy papírových modelů, kde na ně budou čekat vystřihovánky s omalovánkou," dodává Bojčuk.

Tradiční prohlídky od Vánoc až do konce letošního roku čekají i návštěvníky hradu a zámku v Horšovském Týně, kde v rámci letošní vánoční výzdoby představí vzácný voskový betlém. „V kostele v Horšově, který patří k zámku, letos budeme na Štědrý den také rozdávat Betlémské světlo a nebude chybět ani každoroční mše pro děti," vypočítává kastelán Jan Rosendorfský. Betlémské světlo den před Štědrým dnem přinese návštěvníkům i Marcel Čermák, správce dlouhodobě obnovovaného zámku v Červeném Poříčí, a to přímo v zámecké kapli, jejíž oltář a kazatelna září citlivou restaurátorskou „novotou".

Kašperk za časů Karla IV.

Zimní prohlídky až do prvního ledna nového roku nabízí šumavský hrad Kašperk, který návštěvníky seznámí, jak se na takovém hradě žilo ve středověku během zimy nebo jak se žilo ve čtrnáctém století za panovníka Karla IV.

O Vánocích lze navštívit i zámek Zbiroh, který bývá otevřen nepřetržitě po celý rok. Ve sváteční dny zde připravili Štědrý den a Silvestr na zámku. Klášter Kladruby zas chystá na Štěpána Oživený betlém na nádvoří kláštera. Představení navazuje na mši v klášterní katedrále Nanebevzetí Panny Marie.

V Karlovarském kraji se nabídka památkových objektů přes vánoční svátky scvrkla v podstatě pouze na hrad Loket. Pro památkové objekty ve správě státu už sezona skončila. Stejně tak pro Chebský hrad, jenž je stejně jako ten loketský majetkem města. V Chebu ale během zimy bude otevřeno o víkendech. Zámky v Kynžvartu nebo v Bečově nad Teplou jsou zavřené.