„Galerie funguje rok a půl, původně jsme vystavovali pouze panenky Barbie, které jsou ze soukromé sbírky majitelky galerie. Postupně jsme expozici rozšířili o v dnešní době velmi oblíbené panenky Monster High a nově vystavujeme také sbírku autíček, aby si návštěvu galerie užili i chlapci," představuje galerii kurátor výstavy hraček Milan Beneda. Podle jeho slov návštěvníci na expozici také zjistí, že se panenky dají s auty výborně skloubit.

„Já mám doma hodně panenek, tak jsem přišla s maminkou i sem, podívat se na další druhy," sděluje mi malá návštěvnice Terezka a její maminka za stydlivou dcerku prozrazuje, že se jí nejvíce líbí panenka Barbie v červených šatech.

„Mně se líbí hlavně starší kousky, ty nové modely už nejsou tak povedené," myslí si Terezčina maminka.

Zmenšená Pařížská v Rytířské

Výstava hraček v Galerii DollsLand je rozvržena do tří částí. V jednom sále si hosté prohlédnou panenky Barbie v neobvyklých podobách, vystavené hračky jsou totiž určené výhradně pro sběratele.

„Každá kolekce panenek má určité téma, oblíbené jsou například Barbie připomínající známé malíře," sděluje Beneda a ukazuje na panenky podobné Gustavu Klimtovi, Leonardu da Vinci nebo Vincentu van Goghovi.

V dalším souboru jsou Barbie á la filmové a hudební hvězdy, jiná kolekce představuje panenky, které jsou oblečené do oděvů předních světových módních návrhářů jako Versace, Christian Dior či Armani.

„Je to taková malá Pařížská ulice v ulici Rytířské," směje se Beneda a podotýká, že tyto panenky obdivují hlavně maminky malých návštěvníků. „Tatínkové pak mají rádi spíše Barbie na motorkách nebo v luxusních automobilech a „favority" starších generací jsou reprodukce původních panenek Barbie v černých plavkách z roku 1959," říká kurátor.

„Takový školní výlet rázem dostane i edukativní ráz," vysvětluje Beneda a dodává, že se na výchovnou složku chystá galerie DollsLand zaměřit i při dalším obměňování expozice.

Auto pokryté kamínky Swarovski

Také další prostor výstavy může mít pedagogický charakter sbírky autíček a motorek mimo jiné nastíní, jaké modely jezdily po silnicích v průběhu minulého století. Součástí jsou zmenšeniny historických vozů, automobily značek Škoda, BMW, Mustang, Ferrari, Porsche, Hummer, ale i Trabant, Žiguli či Lada. „Rodiče svým dětem rádi představují, jaká auta jezdila za dob komunismu máme tu modely škodovek, Pragy V3S, staré autobusy i auta, kterými jezdila veřejná bezpečnost," ukazuje Beneda. Zajímavostí jsou i auta, kterými jezdil James Bond, nebo kolekce malých traktůrků a kamionů.

Milovníci motorek se v části věnované dopravním prostředkům pokochají modely motorek Harley Davidson, Suzuki, Yamaha nebo JAWA. Sběratelským unikátem je v motoristické části výstavy model auta značky Lamborghini pokrytý více než sedmi tisíci kameny Swarovski. Jeho hodnota je možná daleko vyšší než leckterého pojízdného vozidla…

Třetí a poslední výstavní místnost představuje opět panenky Barbie, tentokrát ale v podobě, ve které je lze zakoupit snad ve všech hračkárnách. „Zároveň se tu setkáme i s hitem dnešních malých holčiček, panenkami Monster High," podotýká kurátor výstavy a ukazuje na postavičku, která připomíná Barbie smíchanou se strašidlem. „To je Draculaura, dcera upíra Draculy," vysvětluje kurátor. „Já mám nejraději Clawdeen Wolf, která je napůl upír a napůl vlkodlak," sděluje mi pro změnu jméno svého „Monster High favorita" malá návštěvnice Marcelka.