Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Patnáct statečných. Příběhy neobyčejných žen, které chtějí být lepší

Liberecký kraj - VIP neboli váženými hosty či velmi důležitými osobnostmi (z anglického very important person) se to všude jen hemží. Ke kvalifikaci často stačí mihnout se v bulváru nebo aférka se známým hercem. Ty skutečné osobnosti měly v Liberci defilé minulý týden. A bylo jich hned patnáct.

25.5.2016
SDÍLEJ:

ŽENA REGIONU 2016. Foto: Roman Souček

Slavnostně vyzdobený interiér secesní kavárny Pošta, blesky fotoaparátů, u mikrofonu komentátor Petr Svěcený a v zákulisí se dvěma vzácnými nástroji jeho jmenovec, hudební virtuos Jaroslav Svěcený. Hlavními aktéry nebyli však oni, nýbrž patnáct dam, nominovaných do sedmého ročníku soutěže Žena regionu.

SAMA VE SVĚTĚ TICHA

Nejvíce hlasů získala neslyšící Věra Strnadová. Když za přítomnosti překladatele do znakové řeči šeptala do mikrofonu své poděkování, tekly jí po tvářích slzy. A nebyla jediná.

Ocenění bylo poděkováním za její práci pro druhé, i když když by ji sama tolikrát potřebovala pro sebe. O sluch přišla jako dítě po těžké nemoci. Těžko říct, co bylo pro start do života těžší překážkou zda svět ticha nebo fakt, že vyrůstá v dětském domově. Sama vychovala syna, s dítětem a při zaměstnání stihla vystudovat univerzitu. Sama znamená bez pomoci tlumočníků nebo překladatelů do znakové řeči…

Později přednášela speciální pedagogiku na třech univerzitách a podílela se na například na vzniku České unie neslyšících. Především se ale podílela na přípravě zákona o komunikaci neslyšících a hluchoslepých osob. „Do zákona se podařilo prosadit povinnost titulkovat i česká DVD," přiblížila jednu ze svých mnoha aktivit. Teď usiluje o odstranění legislativních chyb, které jsou dosud překážkou televizního vysílání neslyšícím divákům. Například už 15 let platí, že komerční televize musejí zpřístupnit pouze 15 procent vysílaných pořadů. Je to doslova zlomek a i to podle Věry Strnadové v praxi probíhá tak, že některé televize už několik let stále dokola vysílají tytéž otitulkované pořady, takže mají splněno a nemusí připravovat nové… Příkladů je mnoho, podle Strnadové ovšem často chybí vůle zákonodárců zabývat se těmito problémy. I když se zdaleka netýkají jen televize, ale například i žáků a studentů. „Čeká nás ještě hodně práce," dodává žena, která je mimo jiné i čerstvou nositelkou prestižní Ceny Olgy Havlové. „Máma je nezmar," říká pyšně její syn.

FARÁŘKA, STAROSTKA, UČITELKA, MANŽELKA

Slavnostní vyhlašování pokračuje. Některé z žen, jako například současná radní a bývalá starostka Turnova Hana Maierová, kynoložka Hana Böhme nebo ředitelka chráněné dílny Tulipan Zora Machartová, se slavnostního večera nemohly zúčastnit. Některé kvůli nemoci, jiné kvůli povinnostem. Ty jsou totiž pro ženy, které si nominaci i hlasy lidí získaly, mnohem důležitější, než večírky na jejich oslavu.

Další z oceněných byla také Hedvika Zimmermannová. Farářka Církve československé husitské v Hrádku nad Nisou a ředitelka husitské diakonie, jejíž střediska pomáhají lidem tam, kde je to potřeba. Od domácí hospicové péče a domovů pro seniory, přes zařízení věnující se lidem s handicapem až po práci pro děti nebo staré lidi v jejich volném čase. Na slavnosti působila překvapivě tiše a skromně, protože za ni mluví její práce.

Stejně jako za starostku malé vesničky na samém pomezí kraje Mříčné u Jilemnice, Janu Holcovou. Ta má vyřídilku dobrou a vtipně glosuje otázky moderátora Petra Svěceného.

„Během osmi let v neuvolněné funkci starostky jste dokázala pozdvihnout společenský život. Zavést advent, obecní pouť, výlety po starých stezkách, velikonoční tvoření, obnovené MDŽ, posezení seniorů, odpoledne s dechovkou, dát do pořádku obecní budovy, zrekonstruovat koupaliště, rozšířit místní školu ze tří ročníků na pět, ale především dovést Mříčnou k prestižnímu ocenění Vesnice roku. K tomu ještě hrát v divadelním spolku Vichr hor a vést místní Sokol. A samozřejmě se starat o rodinu. Spíte vůbec někdy?" ptá se Petr Svěcený, když dočetl dlouhý seznam. „Ale budete se divit. „Někdy i spím, občas i v noci," směje se mladá starostka, zatímco nám sportovní komentátor v roli moderátora prozrazuje, že právě přes Mříčnou jezdí zadem do Krkonoš. „Já myslím, že přes Mříčnou by se mělo do Krkonoš jezdit vždycky," směje se starostka obce, kde se narodil nejen nadšený propagátor lyžování u nás, Jan Buchar, ale také dlouholetý učitel dějepisu na libereckém gymnáziu Josef Tomíček.

Všechny oceněné dostávají dárky a květinu od libereckého hejtmana Martina Půty. Partnerem celostátní soutěže je totiž Asociace krajů ČR. „Když jsem se o soutěži Žena regionu dozvěděl, moje první reakce byla, že je škoda, že ji nemáme už dávno. Ženy jsou totiž oproti nám mužům častokrát se srovnatelnými výsledky výrazně skromnější a neodváží se ani do podobné soutěže přihlásit," poděkoval přítomným hejtman.

Pravděpodobně nejstarší „účastnicí" mezi oceněnými byla jablonecká učitelka Věra Prouzová, které bude za necelé dva roky už osmdesát. Čtyřicet let učila, teď se věnuje práci ve Svazu tělesně postižených. Stejně jako vítězka ankety, Věra Strnadová, se i její jmenovkyně podílí na prosazování změn zákonů v sociální oblasti. Stále se na ni někdo obrací lidé s potížemi vozíčkáři, senioři a další, kterým pomáhá řešit nespravedlivá rozhodnutí, vysvětluje nové zákony a vyhlášky. „Pořád je co dělat," směje se při závěrečném večírku. „Hlavně se cvičením jsem ještě neskončila," dodává „stará" sokolka.

„Nej" má na svém kontě i další oceněná. Nejzábavnějšího společníka má zřejmě oceněná Inka Urbanová ze Smržovky. Jak by také ne, když jejím manželem je známý kreslíř Petr Urban. Při vyhlašování svou ženu neustále popichuje, ale na první pohled je patrné, jak je na ni pyšný. „To teda teď nevím, co budu dělat, když mám doma ženu regionu, já myslel, že je to moje žena, říká," chechtá se, až některé z přítomných syknou, a připíjí jí bublinkami. Dobře ví, že bez její podpory by se mu tvořilo těžce. Inka ale není jen „manželka" známé osobnosti. Přes dvacet let pracuje ve smržovském zastupitelstvu, je spoluzakladatelkou Muzea místní historie, kurátorkou mnoha výstav, autorkou pohádkové knížky, ale také spoluzakladatelkou spolku Malé Polsko. Se skutečným Polskem ale nemá paradoxně nic společného. Název spolku vznikl od historického pojmenování Střední Smržovky Klein Polen, kdy tu v 19. století žil Němec Klein Pohl, tedy malý Pól.

PŘIHLASTE SVOU ŽENU

Slavnostní defilé pokračuje. Kromě originálního vystoupení Jaroslava Svěceného, který na vlastní skladbě ukazuje, co všechno dovedou jeho housle, zazpívá také operní pěvkyně Pavlína Senič. Když si po závěrečném focení prohlížíme výstavu „Proměn" z dílny fotografky a vizážistky Radky Wernerové, která obyčejné ženy a dívky z ústavu přeměnila v dokonalé modelky, vmísí se mezi hloučky i Jaroslav Svěcený.

S pokorou zdraví oceněné. „Bylo velmi příjemné strávit večer ve společnosti tolika zajímavých a vzdělaných žen," vzdává jim hold houslový virtuos.

Žena regionu se letos vyhlašovala posedmé. „Pokud znáte ve svém okolí nějakou zajímavou ženu, která dělá ve vašich očích něco pozoruhodného, můžete ji nominovat do příštího ročníku už letos na podzim," doplňuje zakladatelka soutěže Denisa Kalivodová. Stačí sledovat stránky www. zenaregionu.cz.

ŽENA REGIONU 2016

1. Věra Strnadová

spoluzakladatelka České unie neslyšících, výrazně se podílí na zlepšování lidí stižených ztrátou sluchu

2. Veronika Dostálová

provozovatelka online bazárku a charitních projektů na pomoc dětem

3. Jana Holcová

starostka „Vesnice roku" Mříčné

4. Kateřina Vojáčková

majitelka útulku Azylpes

5. Hedvika Zimmermannová

husitská farářka

6. Inka Urbanová

manažerka, spoluzakladatelka muzea ve Smržovce a projektu Malé Polsko

7. Simona Havlová

majitelka jeslí

8. Hana Böhme

malířka skla, kynoložka, cvičí psy, kteří prohledávají zavazadla na letišti nebo v autobusech a jsou schopni detekovat slonovinu nebo maso divokých zvířat

9. Zora Machartová

zakladatelka občanského sdružení TULIPAN, které dává práci 54 lidem s handicapem

10. Regína Krchňáková

kulturní referentka města Zákup, zakladatelka dětských pěveckých sborů, zakladatelka hudebních festivalů a projektů pro děti a rodiče, autorka básnické sbírky

11. Radka Wernerová

kadeřnice a vizážistka, ale především autorka projektu s názvem Prostě krásná, který shromažďuje peníze pro postižené lidi

12. Petra Vlčková

ředitelka Rodina v centru o.p.s., která pomáhá rodinám v nouzi

13. Hana Maierová

krajská radní a bývalá starostka Turnova

14. Kateřina Absolonová

lékařka a liberecká zastupitelka

15. Vlasta Prouzová

učitelka, předsedkyně Unie zdrav. postižených

Autor: Jana Švecová

25.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
18

E-neschopenka. Další promarněná šance?

Jiří Běhounek.
15

Sjezd ČSSD se uskuteční již v únoru, o post šéfa se hlásí Běhounek

AKTUALIZOVÁNO

Bendl ostrouhal. Soud přepočítal hlasy a ve sněmovně jej střídá Kupka

Na pondělní ustavující schůzi půjde za středočeskou ODS čtveřice politiků ve složení Jan Skopeček, Veronika Vrecionová, Vojtěch Munzar – a Martin Kupka. Původně ohlášené ohájení poslaneckého mandátu historicky prvním středočeským hejtmanem a pozdějším ministrem Petrem Bendlem tedy neplatí. 

Poprvé se sejdou noví poslanci. Vondráček z ANO bude předsedou sněmovny

/FOTOGALERIE/ Dnes usednou do svých lavic nově zvolení poslanci. Budou zastupovat devět stran a hnutí, což je v historii ČR maximum. Nejvíc – 78 mandátů – získalo ANO Andreje Babiše. Druhá ODS má 25 křesel. I tato dominance vítězného subjektu je politické novum. Stejně jako fakt, že žádná z dalších stran (kromě Okamurovy SPD) nechce do vlády.

Svět žen, odvaha žít a pojídání duší. Festival divadla německého jazyka startuje

Alles klar? To je motto dalšího ročníku přehlídky divadla německého jazyka, kterou včera otevřely dvě inscenace v Karlíně a Národním divadle.   

AKTUALIZOVÁNO

Tomáš Hradílek je v nemocnici. Nelze přihlížet smrti vlastního otce, říká dcera

Bývalý disident a ministr vnitra Tomáš Hradílek ukončil po 17 dnech hladovku, kterou držel kvůli opětovné kandidatuře prezidenta Miloše Zemana. Chtěl, aby Zeman již nekandidoval na Hrad. Hradílek s hladovkou přestal na nátlak rodiny, nyní je v péči lékařů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT