„Bradavice stavěl jeden stavitel po dobu dvou let. Náš model je největší stavbou Bradavic na světě. V tuto chvíli usilujeme o zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Pro zajímavost je tam v tuto chvíli za největší model Bradavic zapsaná asi poloviční stavba," uvádí Jana Slováková, manažerka výstavy.

Společně s ostatními organizátory očekává, že expozici během léta navštíví desítky tisíc lidí. Ti zde mohou vidět asi 40 obřích modelů, desítky Lego soch a mnoho technických, interaktivních modelů. Jedná se o expozici, která je podle majitele unikátní dokonce i v rámci celé Evropy.

„Zejména svou pestrostí a množstvím oblastí, do které jsou lego modely zařazené. Základem je sbírka modelů hradů a zámků z celé České republiky, doplněná o další témata a technické modely. Modely jsou nelepené a staví je konstruktéři, kteří to dělají ve svém volném čase. Spolupracujeme s asi 15 staviteli, kteří jsou nejlepší nejen u nás, ale i ve světovém měřítku,“ popisuje.

Všechny exponáty patří do soukromé sbírky, která vyšla na desítky milionů korun. Tematicky je možné je rozdělit do různých sekcí, jako je například architektura, hrady a zámky, modely soch z filmového světa, život ve městě, Technic a nechybí ani herna.

Pět milionů kostek

Modely jsou sestaveny celkem z více než pěti milionů lego kostek, což je téměř pět tun materiálu. Jednotlivé modely obsahují počet kostek v řádu stovek tisíc. U některých modelů není tím nejsložitějším složení všech bloků, ale odladění jeho funkčnosti. Třeba horská dráha, po které fyzicky jezdí vozíček s lego panáčky, je hodně citlivá na jakékoliv nepřesnosti na kolejišti, ale třeba i na prach. „Rychlost vozíku dokáže ovlivnit ale i teplota v místnosti, která ač nepatrně, tak lehce mění roztažnost plastu.“

Podle Jany Slovákové je největší zajímavostí to, že někteří stavitelé jsou schopni obří modely postavit třeba jen na základě pár fotek z webu, bez jakéhokoli v plánku.

Jiné modely – například inspirované moderní architekturou (Ještěd, Chobotnice, ruské kolo) se naopak staví podle plánku nebo se přímo modelují v designovém programu. „Například specifický postup na stavbu totálně organického tvaru Kaplického knihovny. Stavba z lego kostek nemá jediný rovný nebo symetrický prvek. Postavit tohle z hranatých kostiček mi přijde jako naprosto neuvěřitelné,“ popisuje.

Kromě zmíněných „trháků“ - horské dráhy, Bradavic a sbírky hradů a zámků z celé ČR se můžou návštěvníci těšit na kuličkodráhu, obří zoo, hudební festival, vláčkodráhu a hlavně velkou hernu s bazény plnými kostek, lego zdmi, bludišti, hlavolamy a dalšími atrakcemi. Pro děti je zde připravená hra na občany Lego země, kdy každé dítě dostane cestovní Lego pas, do kterého sbírá razítka a plní další úkoly.

Návrat po pěti letech 

Na Lipensko výstava znovu doputovala po pěti letech, když byla v hračkářství Hamleys v centru Prahy. Ještě předtím ji obdivovali návštěvníci resortu Amenity. Dočkala se řady obměn a jednotlivé modely, které se skládají z velkých kusů, trvalo i tak sestavit celé dny.

„Každý model má svá specifika. Například bradavická škola jako největší stavba, má hodně různorodý půdorys a jeho sestavení trvá téměř celý den. Velké gotické chrámy jsou zase „křehké“ a musí se na místě například ladit sestavení střech a bohatá gotická výzdoba. Vysílač Ještěd je zase náročný na sestavení nejvyšších částí, u modelu Chobotnice od Jana Kaplického je náročné nasunutí vrchního oka, které je těžké a musí padnout přesně na své místo. Ostatně jako všechny části u všech modelů,“ shrnuje Slováková.

Výjimečná expozice bude v Amenity k vidění do soboty 4. září. Stěhování ale majitel zatím neplánuje. Připravuje zde například nabídku pro firmy, které by zde mohly absolvovat různé teambuildingové akce.

ARCHITEKTURA - model Kaplického národní knihovny, Národní muzeum, chrám sv. Víta, Tančící dům, Staroměstská radnice, vila Tugendhat Brno, Český Krumlov, chrám sv. Barbory, vysílač a hotel Ještěd.
HRADY A ZÁMKY - Karlštejn, Hluboká, Rožmberk, Lednice, Červená Lhota, Bouzov, Bezděz.
Modely a sochy z filmového světa - Harry Potter, Star Wars, Pán prstenů, Terminátor, Mrtvá nevěsta, Střihoruký Edward, Superhrdinové DC a Marvel.
ŽIVOT VE MĚSTĚ - město s velkým zábavním parkem a obří horskou dráhou, vláčkodráha s ovládáním, panelové sídliště.
TECHNIC - modely technických strojů na ovládání - auta, letadla, vrtulníky, stroje, kuličkodráha, tanky a vozidla 2. světové války.
HERNA - bazény s kostkami ke stavění, stavba města, podpisové zdi, hlavolamy, bludiště.