Publikaci vydala na sklonku roku Paseka a komu tenhle knižní skvost unikl, má ještě šanci jej na pultech pořídit. Třeba jako novoroční dárek tomu, kdo Šabachovo svižné pero, trefné postřehy i smysl pro humor ocení. Je věru co číst. Zmínění editoři, kteří jsou sami zkušenými literáty, nabízejí rozmanitý výběr.

Ivan Martin Jirous
Magor? Jak kdy. Jirousovy spisy završil objemný svazek jeho publicistiky

Je tu třináct povídek a dvě novely, nechybí Šakalí léta ani Občanský průkaz, jež daly základ muzikálu Jana Hřebejka a filmu Ondřeje Trojana. Odehrávají se v galerii, cirkuse či ve škole, obzvlášť půvabná a vtipná je Balada štědrovečerní, krásně posmutnělý zase Člověk z galerie. Jako bonus přihodili editoři dvě roztomilé krátké povídky ( Z šuplíku), Vesmírná podivnost o pocitech kdesi mezi planetami je lahůdka takřka filozofického rozměru.

Historky od pípy 

Všechny dokládají Šabachův široký tematický záběr, úsporný styl a slovní eskamotérství, jež činí z každé jeho četby náramný zážitek. Mají v sobě humor i nostalgii, barevné lidské typy, cit pro pointu. Díky přirozené řeči, nespisovné češtině a citově zabarveným výrazům je to autor v podstatě přístupný všem čtenářským vrstvám.

Herec, básník, moderátor a hudebník Petr Batěk v Hodoníně.
Básnění je očistou duše, říká herec Batěk. Chystá sbírku Mezi svými víny

Byl velmi společenský a jak editoři správně připomínají, bylo možno jej často zastihnout v různých restauračních zařízeních, od vinohradské restaurace U Parlamentu, přes malostranského Bonaparta až po bubenečskou hospodu Na Slamníku. Náměty sbíral všude, ale ponejvíce právě v jejich zdech, u nevysychající pípy a spousty historek.

Věčná škoda, že ho tam už nepotkáme. Od podzimu 2017 jsou místa Petra Šabacha prázdná. Jeho pábitelské útržky života na stránkách knih jsou ale pořád k mání. Naštěstí pro nás.