Mezi umělce, jejichž jméno a tvorba jsou spjaty s městem na Otavě, beze sporu patří malíř František Janula (85 let). „Je sice rodákem z Lysé nad Labem a už od roku 1969 žije v Paříži, ale do Písku se rád vrací. A není to jen proto, že ho k městu váží rodinná pouta, protože zde žije jeho sestra a neteř," připomněla kurátorka Prácheňského muzea v Písku Irena Mašíková Konštantová.

František Matula žije v Paříži

Muzeum již řadu let připomíná české umělce žijící ve Francii a sem patří i František Janula. Jeho obrazy se v Písku představily poprvé v roce 1996 na společné výstavě Paříž nad Otavou. V roce 2003 byla Janulova výstava v galerii Portyč. Ve spolupráci s galerií Klatovy / Klenová a její kurátorkou Helenou Fenclovou uspořádala Irena Mašíková Konštantová rozsáhlou výstavu k Janulovým osmdesátinám v Galerii Prácheňského muzea.

Od 1. března do 30. dubna si tvorbu Františka Januly mohou zájemci prohlédnout v chodbě muzejní knihovny. Výstava má název Čech z Paříže.

František Janula měl vynikající učitele, jako byli Josef Kaplický, Emil Filla, Jan Bauch a František Tichý. Ve Francii ještě zažil i konec pařížské bohémy. Stýkal se s Josefem Šímou a s tehdejší výtvarnou i literární francouzskou elitou. Podle slov historika umění Jiřího Tomáše Kotalíka se v Janulově tvorbě snoubí česká obraznost s francouzskou noblesou.