Je mezi nimi držitel Českého lva za film Alois Nebel Noro Držiak, architekt Miroslav Vavřina, který se naposledy podepsal např. pod instalaci výstavy Bohuslava Reynka, a kurátor Marcel Fišer z Galerie výtvarného umění v Chebu. Výstava se otevírá 17. ledna v Galerii města Plzně a Galerii Jiřího Trnky a potrvá do 10. května.

Unikátní multimediální projekt zachycuje Trnkovu tvorbu v klíčových okamžicích napříč jeho životní a tvůrčí dráhou. Kolekce zahrnuje přes tři stovky originálních artefaktů, například původní divadelní loutky z 20. a 30. let dvacátého století, obrazy, grafiky a plastiky, původní filmové loutky, ucelenou sbírku originálních ilustrací, multimediální instalace s motivem životních okamžiků Jiřího Trnky, kolekci digitalizovaných filmů či stylizované kopie filmového, řezbářského a výtvarného ateliéru Jiřího Trnky. Diváci uvidí klíčové obrazy Betlém, Očarovaný, Trůn, jedinečné plastiky Pseudolus, Prales či sv. Jiří, slavné ilustrace z knih Andersenovy pohádky aj.

Jiří Trnka, často označovaný za renesančního umělce, zemřel 30. prosince 1969 na selhání srdce. S Hermínou Týrlovou a Karlem Zemanem stál u zrodu studia Bratři v triku. V roce 1947 založil vlastní studio, které neslo jeho jméno a orientovalo se více na loutkové filmy. Sám se považoval hlavně za malíře, největší popularitu mu přinesly ilustrace dětských knih, například Broučků Jana Karafiáta nebo Hrubínova Špalíčku veršů a pohádek. Již jako otec pěti dětí připojil svůj podpis pod petici Dva tisíce slov.