To platí i v případě herce Martina Písaříka, který neodzíval načtení audioknihy, ani povídání.

Jak se vám líbila hlavní postava Timothyho Wildea?
Timothy nestojí o hrdinství. To je mi sympatické. Osud a jeho bratr rozhodli za něj a on si ani nevšiml, kdy se stal tím, kým měl být: prvním detektivem. Je chytrý, dobrý pozorovatel, statečnost je pro něj nutností, nikoli snaha se vyznamenat. Společný máme odmítavý postoj k násilí.

Jak vnímáte ambivalentní vztah hlavního hrdiny k jeho bratrovi?
Nevést Timothyho rozporuplné emoce k vlastnímu bratrovi, snad by nebyl tak dobrý člověk. Uvědomuje si, jak moc ho bratr ovlivňuje. Obdivuje ho i nenávidí, ale nemůže bez něj být. Sám jsem jedináček, podobné zkušenosti nemám. Ale vždy radši vidím, když sourozenci zůstanou celý život přáteli zkrátka jedna rodina.

Doba naivní, zkažená

Jak se vám líbila doba a prostředí, v němž se příběh odehrává?
Doba byla tak naivní a zkažená jako dnes i kdykoli předtím. V podstatě se lidé příliš nemění. Ale všechno bylo nové, něco začínalo…Líbila by se mi, ale musel bych být aspoň rodilý Newyorčan, nebo tak odhodlaný jako Timothy. Dnes máme elektroniku, mobily, a stejně spolu neumíme komunikovat.

Liší se způsob, jak jste četl detektivku z poloviny 19. století z Ameriky od toho, jak byste četl současnou?
Byla to má první zkušenost se čtením audioknihy, takže nemohu říct. Ale historická látka určitě vyžaduje působivější líčení reálií a atmosféry, která je nám neznámá. V současné detektivce bych se asi víc soustředil na samotná fakta. Ale díky autorce a jejímu barvitému popisu mám pocit, že jsem v té době v New Yorku byl.

Čím se interpretace audioknihy nejvíc liší od herecké práce v divadle, ve filmu či v dabingu?
Je to samostatná herecká disciplína, krom jasné představy, orientace v příběhu, koncentrace a svého hlasu nemá herec nic, čím by působil na posluchače. Žádná gesta, kostým, vizuální charisma, partner… V dabingu herec ztvárňuje svůj výkon podle předlohy, zde je naopak on tím, kdo knize dá hlas i tvář. Při tom mu samozřejmě pomáhá režisér a mistr zvuku.

On dělá svět lepším

V Bozích Gothamu je důležitá i politická situace a různé ne moc košer způsoby boje o moc. Timothy se spíš snaží stát stranou politiky a najít spravedlnost, zajímáte se vy o politiku?
Moc ne, stejně jako Timothy. I při čtení bylo těžké udělat si názor, co je správné či únosné, co ne. Do budoucnosti nikdo nevidí a já nevím, kam až se pro tušené blaho dá zajít. Timothy dělá svět lepším svými prostředky, stejně jako se o to po svém snažím já. Věřím, že řád světa není tak složitý a základní pojem spravedlnosti chápeme oba stejně.