„Tradiční výstava se uskutečnila v prostorách zámeckého parku za Vlašimskou bránou. Kromě zhruba dvou desítek regionálních výtvarníků k výstavě přispěly svými pracemi i děti z vlašimských mateřských škol. U příležitosti obou jubileí podblaničtí výtvarníci vysadili v zámeckém parku magnolii," řekla Kateřina Červenková z Podblanického ekocentra, které galerii v bráně provozuje a doplnila, že po celou dobu výstavy pod širým nebem byla zdarma přístupná i Podblanická galerie ve Vlašimské bráně.

„Jsem nesmírně šťastný, že se tento kulturní projekt povedl a Podblanická galerie se stala centrem výtvarného života na Podblanicku," uvedl duchovní otec galerie a vlašimský výtvarník Stanislav Příhoda. Také on v letošním roce slaví kulaté jubileum. Nastávající osmdesátník přítomným představil nová díla, která do Podbloanické galerie zapůjčili právě regionální výtvarníci.

Úvodního slova se při zahájení plenéru ujal ředitel Muzea Podblanicka a místopředseda Podblanické galerie Radovan Cáder. Uvedl, že novogotická Vlašimská brána je jednou ze tří bran střežící vlašimský zámecký park. Od svého vzniku v roce 1846 sloužila jako domov pro hlídače parku. V letech 1967 až 1972 byla Vlašimská brána využívána jako konspirační místo Státní bezpečnosti pod krycím jménem „Věž".

Do roku 1980 bránu užívali zahradníci jako svoji šatnu a sklad. V dalších letech pakzde měl ateliér Stanislav Příhoda.

„Poslání Podblanické galerie je sbírat a představovat výtvarná díla profesionálních i amatérských výtvarníků z Podblanicka. Umělci věnovali či zapůjčili několik stovek obrazů, plastik, keramiky a dalších exponátů, z nichž významná část je vystavena. Další díla každoročně přibývají," připomněla Kateřina Červenková

Karel Chlumec