Ideálně je vidět při příjezdu od nádraží směrem k Riegrovu náměstí. Výtvor i jeho autor Michal Škapa získávají na sociálních sítích ve většině případů velmi pozitivní odezvu.

Dva plus dlouhá stěna

Výsledkem poděbradské části sedmého ročníku festivalu Město = Galerie jsou především dva velké muraly a k tomu i dlouhá stěna podél nedávno dokončených sportovišť na Ostende.

Hlavní dílo je k vidění ve Fügnerově ulici, kde na boční stěně domu vznikl obří mural autora Michala Škapy. Toho znají i v Nymburce, kde tvořil nedaleko prodejny Coop na rohu ulic Maršála Koněva a Bobnická. Jeho technicky náročné dílo se spoustou detailů, na které si musí divák přijít sám, získává v Poděbradech ve většině případů velmi pozitivní ohlas.

Než dokončí jeden podchod, trvá to Tomáši Popelkovi i měsíc. Jeho malby ale nedotčené dlouho nevydrží.
Jeho graffiti zdobí karlovarské podchody. Na jednom pracuje Real 143 i měsíc

„Můžete pokračovat, aspoň by zmizely ty ošklivě fasády. Výborná práce. Děkujeme,“ napsala na facebook Jana Kratochvílová. „Za tohle velký díky, budova je ve strašném stavu a takhle získává nový dech,“ doplnila ji pisatelka Majta Parta.

Výtvor Michala Škapy i další poděbradské muraly si přijela prohlédnout i hejtmanka Petra Pecková, která už třetí rok poskytuje festivalu záštitu. I jí se Škapovo dílo líbilo. „Ukazuje se, že street art není o nepovedeném tagu na historické fasádě, ale že je to o estetice, řemesle a dřině,“ uvedla hejtmanka.

Street art festival Město = Galerie: mural v Poděbradech.Street art festival Město = Galerie: mural v Poděbradech.Zdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Další dílo v Poděbradech vytvořil umělec říkající si ZebOne. K vidění je na jedné z ramp u prvního nástupiště na hlavním nádraží. Domek s rampou se nachází asi sto metrů od výpravní budovy vpravo podél trati směrem k Libici nad Cidlinou.

Nové výtvory najdou zájemci také u nových sportovišť, která byla nedávno dostavěna za sportovní halou na Ostende. Všechna tři nově vyzdobená místa najdou zájemci v naší fotogalerii za textem.

Čtyři města

Za festivalem, jenž se letos koná už po sedmé, stojí výtvarníci Lukáš Kladívko a Jakub Jandora. V letošním roce jej hostí čtyři města. Víkendy plné tvorby velkoplošných maleb se už uskutečnily v Nymburce, Benátkách nad Jizerou a Poděbradech. V termínu od 30. srpna do 10. září se na závěr umělci přesunují do Mladé Boleslavi.

Na celodenní akci Graffiti Jam ve Stráži pod Ralskem se představila desítka nejlepších writerů, kteří ukázali, že graffiti může být také umění.
Graffiti může být umění. Dokázali to sprejeři ve Stráži pod Ralskem

Nástěnné malby by měly oživovat vizuální stránku po řadu dalších let. Místa jsou vždy poskytnuta ve spolupráci s městy nebo vlastníky budov. „Město = Galerie je unikátní projekt, který u nás nemá obdoby, a rozhodně stojí za pozornost. Na začátku byla motivace obohatit města o kvalitní umění trvalé hodnoty a vznikla z toho tradiční akce, na které se setkávají desítky umělců jak z Evropy, tak celého Česka, a mají možnost se realizovat na velkých plochách. Pobaví se u toho oni i veřejnost,“ řekl Lukáš Kladívko, ředitel festivalu.

Výslednou podobu graffiti umělci předem konzultují s pracovníky kulturních odborů jednotlivých měst i architekty. Malby a plochy jsou pečlivě plánovány. Většina využitých ploch je na sídlištích a v okrajových částech, a tak nezasahují do historických center měst.