Vedle Divadla Husa na provázku, jehož inscenaci (podle slavného filmu Miloše Formana) Lásky jedné plavovlásky plavovlásky jedné lásky bude patřit páteční večer 1. září, si ČT art „posvítí“ i na Divadlo na Vinohradech. Obě scény slaví výročí, tudíž se jimi budou zaobírat i dokumentární cykly.

Ten o legendární brněnské „huse“, jež na podzim vstoupí do své padesáté sezony, nabídne v deseti dílech zajímavá svědectví jejích aktérů a díky unikátnímu archivu i záběry, které se nikdy nedostaly na obrazovku. O šedesát let starší je vinohradské divadlo první představení se na jeho prknech odehrálo 24. listopadu 1907. Prostřednictvím šesti dílů seriálu, který kombinuje postupy dokumentárního a hraného filmu, mohou diváci sledovat pohnuté osudy této významné pražské scény v průběhu 20. století.

Vedle divadla dostane na ČT art prostor i architektura, a to díky novým dílům Šumných stop, v nichž se průvodce David Vávra zaměří na práci českých architektů a stavitelů v Rumunsku. Výtvarnou scénu zmapuje v dokumentárním seriálu Orbis Artis režisér, kameraman a fotograf Jaroslav Brabec v každém dílu sleduje vznik konkrétního díla umělců, mezi nimiž jsou například Jan Knap, Pasta Oner či Magdalena Jetelová.

Ke „slovu“ se dostane i tanec do tajů klasického baletu uvede diváky primabalerína Daria Klimentová. Tvůrci s ní v závěru její aktivní kariéry natočili cyklus Tanečních příběhů, v němž se jich snoubí hned několik příběh baletu i jeho vzniku, včetně jeho autorů i interpretů. A samozřejmě osobní příběh Darii Klimen- tové s danou rolí.

Linkův hudební dialog

Jazzman Rudy Linka se zase ve svém novém pořadu (příhodně nazvaném Linka) zaměří jak jinak na muziku. Osobní i hudební dialog v něm povede se zástupci několika žánrů mimo jiné s Matějem Ruppertem, Romanem Holým, Felixem Slováčkem, Miroslavem Vitoušem nebo Johnem Scofieldem.

„Hrozně mě překvapil jeden host, kterého jsem naposled viděl, když mi bylo šestnáct sedmnáct let, jmenoval se Vladimír Štancl. V průběhu let se stal obrovskou hvězdou zvanou Michal David. Netušil jsem, že když s ním vstoupím do obchodu, tak mu tam všichni všechno okamžitě najdou. A když tam pak přijdu sám, budou se mě ptát, kdy zase přijede Michal David,“ vypráví Rudy Linka. „I když s jeho hudbou nemusím úplně souhlasit třeba písnička Nonstop není z těch, co si pouštím každý den, v kaž- dém případě je to ale skvělý hudebník, který do toho dává energii a snaží se tvořit to, co po něm obecenstvo vyžaduje. Hrozně dobře jsme si zahráli! A to je vlastně smysl pořadu uvolnit se a ukázat, že všichni lidé, kteří se věnují hudbě, ji dělají naprosto upřímně.“

Monroe i Kaurismäki

Zahraniční tvorbu zastoupí v podzimní nabídce ČT art rakouský životopisný seriál podle českého spisovatele, scenáristy a muzikologa Zdeňka Mahlera Dynastie Straussů vypráví o slavných mužích, pod jejichž taktovkou roztálo nejedno ženské srdce.

Významné momenty legendární „továrny na sny“ přinese sedmidílný americký dokumentární cyklus Dějiny Hollywoodu (se záběry legend jako Charles Chaplin, Buster Keaton, Rudolph Valentino, Hump- hrey Bogart, Elizabeth Taylorová nebo Marilyn Monroe).

Úterní večery budou zasvěceny slavnému finskému režisérovi Aki Kaurismäkimu a šestici jeho snímků (Zločin a trest, Stíny v ráji, Leningradští kovbojové dobývají Ameriku, Smlouva s vrahem, Děvče ze sirkárny a Bohémský život). Uvedeny budou, jak je na Artu zvykem, v původním znění s titulky.

Z koncertů se lze těšit na kapely The Police, Matallica či pěvkyni Mariu Callas (u příležitosti čtyřiceti let od jejího úmrtí).