Čtvrteční aukci dominuje obraz Probuzení: Šelestění per od Toyen a aukce v neděli 29. listopadu na Žofíně nabídne několik milionových děl klasické moderny i současných autorů, jimž vévodí olej Bohumila Kubišty Riegrovy sady vyvolávaný za devět milionů.

Nedělní aukci pořádá v Obecním domě společnost European Arts Investments. Medkova malba z roku 1950 nazvaná Květináče (Snídaně) je podle pořadatelů výjimečné dílo, jaké se na českém trhu objevuje jen zřídka. Z hlediska trhu aspiruje na autorský rekord, který dosud drží Dívka se švihadlem prodaná za pět milionů korun. Obraz pochází z významného období Medkovy tvorby, kdy vrcholila jeho surrealistická fáze. Sám přiznával, že tehdy bylo jeho dílo ovlivněno tvorbou Toyen.

Ve čtvrtek pořádá svou večerní aukci 1. Art Consulting. S vyvolávací cenou šest milionů korun jí dominuje obraz Probuzení: Šelestění per z roku 1955 od malířky Toyen. Pochází z přelomového období, kdy se autorka ponořila do vlastního fantazijního prostoru plného snů, halucinací a přeludů, které promítla na plátna svých obrazů. Autorský rekord Toyen patří obrazu Spící, který se prodal za 20 milionů korun. Večerní aukce se specializuje na poválečné a současné umění, nabízí díla Magdaleny Jetelové, Adrieny Šimotové, Bedřicha Dlouhého, Karla Nepraše či Kurta Gebauera.

Zátiší na stolku s mandolínou

V sobotu 28. listopadu pořádá aukci pražská pobočka Dorothea, dominuje jí Zátiší na stolku s mandolínou, vínem, sklenicí a podnosem od Emila Filly s vyvolávací cenou pět milionů korun. Dorotheum nabídne také starožitnosti a sklo.

Poslední listopadová aukce, kterou na Žofíně 29. listopadu tradičně pořádají Galerie Kodl a aukční síň Vltavín, mohou sběratelé získat výjimečnou olejomalbu Bohumila Kubišty Riegrovy sady. Jarní aukce Galerie Kodl vynesla dosud nejvyšší částku utrženou na jediné aukci, podzimní aukce je zase rekordní v souhrnné vyvolávací ceně – přes sto milionů. Kubišta se bude vyvolávat za devět milionů korun, Galerie Kodl konečnou cenu odhaduje na 13 až 18 milionů korun; mohl by tak překonat dosavadní autorský rekord, který drží obraz Zátiší prodaný za 15,7 milionu korun. Letos na jaře Galerie Kodl prodala Kubištův obraz Žena s kočárkem za 11,6 milionu korun; stal se nejdráže prodaným dílem prvního pololetí.

Obraz Riegrovy sady spadá do Kubištova období, kdy byl členem skupiny Osma. Expresivní rukopis prozrazuje silný vliv Edvarda Muncha, jehož díla Kubištova generace díky slavné pražské výstavě v roce 1905 dobře znala. Riegrovy sady ale nezapřou ani inspiraci pozdní tvorbou Vincenta van Gogha z jeho provensálského období.