Mezi vybranými lahůdkami bude přímý přenos předsta- vení Kolaps souboru Losers Cirque Company z festivalu Letní Letná (1. 9., 20.30), unikátní záznam koncertu kapely Queen, živě odvysílaného na Vánoce v roce 1975 (1. 9., 21.45) či dokument mapující filmovou a televizní kariéru i osob- ní život „poručíka Columba“ Petera Falka (3. 9., 20.20).

Nový seriál České televize Sever
ČT přichází s novým seriálem Sever

Dojde i na zahajovací koncert 124. sezony České filharmonie (4. 9., 20.20), film Martina Scorseseho Hugo a jeho velký objev (6. 9., 21.30) či snímek Doktor Jack a pan Nicholson (7. 9., 20.20) o jedné z největších hvězd amerického filmu.

Oslava narozenin

„Důvody, proč zahajujeme Týden dárků Kolapsem, jsou jednoduché. Přímý přenos proto, že v den, kdy ČT art před šesti lety startoval, připravujeme pro diváky už tradičně autentický zážitek nějaké výjimečné inscenace a tou Kolaps určitě je. A proč Letní Letná? Protože žánr nového cirkusu je stále populárnější a nikdy jsme český soubor, natož v přímém přenosu, takto nezaznamenali. Myslím, že půjde o jedinečnou oslavu artových narozenin i důstojný start podzimní sezony,“ uvádí výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl.

K dalším očekávaným novinkám podzimu patří desetidílný cyklus Národní divadlo: Mýtus a realita (od 11. září). Postupně zmapuje historii Zlaté kapličky od samotné myšlenky na její založení až po události ze současnosti. Pořadem režiséra Aleše Kisila provede diváky hudebník a filmař Ondřej Havelka. Na vzniku dokumentu se podílelo i samotné Národní divadlo.

Jaroslav Satoranský a Soňa Norisová v Policii Modrava
Podzimní vysílání TV Nova se blíží. Vrátí se Tvář i Policie Modrava

„Cyklus bude nejen připomínkou toho, že Národní divadlo je obrazem české historie a zprávou o hledání naší národní identity. Zároveň se pokusí vyvrátit mýty, které o něm ve panují,“ říká generální ředitel ND Jan Burian.

Druhým cyklem bude sedmidílná Česká loutka s bratry Formanovými diváky provede historií českého vyřezávaného dědictví. „Pokoušeli jsme se ho formovat tak, aby přestože vznikal s experty na odborném základě měl zároveň ambici oslovit široké publikum. Činí to několika cestami. Nejen dramaturgickou volbou jednotlivých témat, která zahrnují také loutku v animovaném filmu či na televizní obrazovce, ale i volbou průvodců, jimiž jsou bratři Matěj a Petr Formanové, kteří jednotlivá témata osobitě komentují,“ sděluje režisér Pavel Jirásek.

Suchý i Pavlíček

Už potřetí se na obrazovky ČT art vrátí jazzman Rudy Linka s pořadem Linka, jehož hosty tentokrát budou legenda Semaforu Jiří Suchý, kytarista Michal Pavlíček, cellistka Terezie Vodička Kovalová či zpěvačka Lenka Dusilová.

Marta Jandová.
Podzimní Prima: Marta i talent

„V pořadu jsem se snažil ukázat bezprostřednost, přirozenost a radost, kterou hudba nejen rozdává, ale i vyžaduje. A také, že mezi žánry hudby není tak velký rozdíl, jak si mnozí myslí. Hudba je způsob komunikace a je daleko přímější než komunikace slovní. Přesně jako linka,“ usmívá se režisér a průvodce pořadem Rudy Linka.

Ze zahraničních taháků se lze těšit na Shakespearovu hru Romeo a Julie v podání filmového Legolase Orlanda Blooma a Condoly Rashadové. Nebo na Antonia Banderase v roli malíře Pabla Picassa ve druhé řadě desetidílné série Génius (tu první o Albertu Einsteinovi už diváci na ČT art zhlédli).