Ve druhé řadě Marie Terezie, kterou ČT1 odvysílá 1. a 2. ledna, zakusí panovnice nejen sílu nově nabyté moci, ale hlavně její bolestivé dopady na svůj osobní život a vztah s Františkem Štěpánem.

„Tentokrát je příběh hlavně o osamělé ženě, která se snaží dělat politiku mezi samými muži. V tom vidím modernost tohoto příběhu,“ popisuje historickou postavu její nová představitelka, rakouská herečka Stefanie Reinsperger.

Čertí brko. Boží Hod zpestří v televizi Najbrtova dvojka Judit Bárdos a Jan Cina.
Letošní Vánoce? Televizní diváky čeká pořádný nával princezen

Její herecký manžel Vojtěch Kotek ji doplňuje: „Naplno se projeví Františkův talent pro podnikání, podílí se významným způsobem na financování probíhající války. No a samozřejmě že některé věci, které pro to dělá, úplně nesedí konzervativní povaze Marie Terezie, což otevírá možnosti konfliktu a nové zápletky.“

Peče celá země

Další novinkou, kterou začne Česká televize vysílat od ledna, bude pořad Peče celá země. Představí dvanáct amatérských kuchařů, pekařů a cukrářů ze všech koutů České republiky. Jejich rodinné recepty bude průběžně hodnotit dvojice porotců, zkušení cukráři Josef Maršálek a Mirka van Gils Slavíková. Asistovat jim budou moderátoři Tereza Bebarová a Václav Kopta.

Podobně jako u StarDance je i tento formát převzatý z Britských ostrovů. S originálním názvem The Great British Bake Off se poprvé vysílal na obrazovkách veřejnoprávní BBC 2 v roce 2010 a téměř okamžitě si získal obrovskou popularitu. Důkazem je několik ocenění BAFTA pro televizní pořad roku i fakt, že se v letech 2015 a 2016 stal nejsledovanějším pořadem ve Spojeném království.

Čas pro změnu. Jan Svěrák přichází s knižním debutem, kde zúročil vlastní zkušenosti
Filmy Jana Svěráka v mezičase. Tvůrce Kolji se vrhl na knihy

Ještě před startem této sladké a voňavé soutěže bude možné trávit vánoční čas u obrazovek nejen ve společnosti pohádek, ale například i kultovní komedie Jana Hřebejka Pelíšky, od jejíhož prvního televizního uvedení letos uplyne dvacet let. Anebo Snowboarďáků, kteří měli premiéru před patnácti lety.

Diváci se mohou těšit i na Vánoční galakoncert Lucie Bílé z pražské O2 areny. O hudební doprovod se postará skupina Petra Maláska, symfonický orchestr pod vedením Miriam Němcové a šestice doprovodných vokalistů.

Jako host vystoupí Jan Toužimský z kapely Arakain a slavnostním slovem koncert uvede římskokatolický kněz Zbigniew Czendlik.

Jiří Mádl
Jiří Mádl hraje v chilském filmu: Natáčení je taková malá svatba

„Miluji vůni Vánoc, jejich laskavost a něhu, kterou vzbuzuje v lidech a jejich kouzlo. Kdybych mohla, zpívám vánoční repertoár po celý rok,“ říká Lucie Bílá.

Plný hudby bude i 29. ročník adventních koncertů České televize. V programu vystoupí například Hana Zagorová, Pavel Šporcl, Lenka Filipová, Čechomor nebo Adam Plachetka. I letos jimi provede moderátorská dvojice Ester Janečková a Jan Potměšil.