O životě proslulé britské autorky detektivek Agathy Christie toho však možná tolik nevíte. V době, kdy řada z nás má víc volného času, než by si přála, si tuto mezeru v literárním vzdělání můžete doplnit i díky novému vydání autorizovaného životopisu z pera Janet Morganové.

Spisovatelka Bianca Bellová
Bianca Bellová: Přišel deux ex machina a vymetl oblohu. Je čas bystřit smysly

Život jako detektivka

Přípodotek, že se jedná o oficiální životopis, je důležitý. Agatha Christie si za svého života velmi chránila soukromí, poskytovala minimum rozhovorů.

Její rodina v tom pokračovala i po její smrti (1976) s tím, že za literáta má hovořit především jeho dílo. Přesto na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století přišel podle pozůstalých čas představit komplexní pohled na autorku, která patří k nejúspěšnějším literátům všech dob.

V té době se totiž začala objevovat řada více či méně obskurních biografií. „Ostřelování a podkopávání probíhalo již léta, během nichž vycházely různé spekulativní a mnohdy absurdní životopisy, které se soustředily především na epizodu z prosince 1926, kdy paní Christie zmizela z domova v hrabství Surrey,“ píše o klíčovém důvodu sepsání oficiálního životopisu Janet Morganová.

Psaní knih - Ilustrační foto
Napište svůj Dekameron aneb kratochvilný příběh s Covidem v zádech

Tehdy již známá autorka detektivek na 11 dní zmizela a pátrala po ní policie. Přesné důvody nebyly oficiálně vysvětleny, bujná lidová představivost dokonce přišla s možností, že spisovatelka chtěla spáchat sebevraždu a svést ji na milenku svého manžela. Pravděpodobnější však je, že spisovatelka trpěla určitou formou amnézie.

Když domy mluví

Morganová svůj předmět zájmu představuje jako mimořádnou pozorovatelku. Popisuje, jak se události v autorčině životě odrazily v jejím díle. Fascinující jsou vyprávění o pobytu na Blízkém východě, díky němuž vznikly knihy Smrt na Nilu nebo Vražda v Orient Expresu.

Obálka nové knihy Řecké mýty: Mytologie a filozofie
Héraklovy svaly nám nejspíš schází. Jeho smysl pro spravedlnost ne

„Tato kniha čerpá z dopisů, jejích rukopisů a zápisníků s načrtnutými zápletkami, z alb s fotografiemi, výstřižky, z deníků, adresářů, stvrzenek a účtů,“ píše Morganová v úvodu a pokračuje: „Agatiny domy a zahrady, nábytek a další předměty mi poskytly stejné množství informací.“

Jen díky citlivosti Morganové právě k těmto jemným odstínům života zásadní autorky detektivek, vznikl komplexní obraz ženy, která pozorovala proměnu jednoho impéria i světa a zachycovala to formou, kterou dokáže dodnes oslovit miliony lidí.