Sádrové tváře Tomáše Garrigua Masaryka, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika doputují až do Izraele.

„Československo, respektive nyní Česko má s Izraelem dobré vztahy. Jelikož budu mít koncem listopadu tu čest doprovázet prezidenta Miloše Zemana na oficiální návštěvě Izraele, rozhodl jsem se jako dar přivézt jednu sadu masek zakladatelů našeho státu,“ řekl ministr kultury a od pondělí rovněž ex-primátor Olomouce Antonín Staněk (ČSSD).


Milan Stecker z konzervátorské dílny Vlastivědného muzea v Olomouci vyrobí čtyři sady masek. Nejprve musí vytvořit gumovou formu, kterou následně odloupne z busty, nasadí do zpevněného lůžka a vylije sádrou. Podle něj nejde o fyzicky náročnou práci, ale člověk se načeká při zasychání sádry. Hotovo by měl mít zhruba za dva týdny.

„Jedna sada masek poputuje do Izraele, jedna zůstane u nás a zbylé dvě si pan Staněk odveze na ministerstvo kultury,“ vysvětlil ředitel Vlastivědného muzea Břetislav Holásek.

Maska Milana Rastislava Štefánika ležela v depozitářích olomouckého muzea desítky let, zbylé dvě hlavy Beneše a Masaryka patří Národnímu muzeu v Praze, odkud si je Vlastivědné muzeum zapůjčilo při příležitosti 100. výročí republiky.

Masky jsou v rámci expozice Od Zborova k republice v Olomouci k vidění až do 13. ledna 2019.