A tak není divu, že po roce 1989 jsme se nějakou dobu tvářili tak, jako by na Ostravsku nikdy neexistoval těžký průmysl, anebo naopak, že ho zde bylo přespříliš a chtěli jsme se jej zbavit… Ale po více než dvaceti letech pro sebe a mladší generace znovu objevujeme fenomén industriálního prostředí ve spojitosti s uměním.

Ocelový život ocelové zátiší

Ostravská Galerie Beseda přišla v této souvislosti se zajímavým projektem. „Na jeho počátku byla idea: Je těžký průmysl v Ostravě, který stál u vzniku dnes třetího největšího města České republiky, ještě pro výtvarné umělce zajímavé téma? Jaké zkušenosti s tím mají mladí začínající výtvarní umělci? Proto jsme oslovili Střední uměleckou školu v Ostravě a vybraná skupina studentů měla možnost navštívit hutní prostory Nové huti a své reflexe a pocity z viděného vyjádřit na plátně," říká Petr Pivoda, kurátor Galerie Beseda. Mladí výtvarníci z Ateliéru malby Aleše Hudečka strávili jeden den v industriálním prostředí, které si fotograficky zmapovali.

Později vznikla série obrazů a připravuje se rovněž výstava nazvaná Steel Life Still Life (Ocelový život ocelové zátiší). A podle slov Petra Pivody její název odkazuje na skutečnost, že obrazy Petra Bardaševského, Diany Gašové, Moniky Chovancové, Tomáše Kurečky, Anety Novákové, Jany Skýpalové, Žanety Uherkové a Kateřiny Vaňhalové se mohou stát příjemným překvapením pro návštěvníky této prodejní výstavní prezentace, jejíž výtěžek bude věnován Střední umělecké škole v Ostravě.

Industriální prostředí viděné mladýma očima. Výstava Steel Life Still Life v ostravské Galerii Beseda.

Poetika hutí

„Být poprvé v hutním provozu může být pro někoho děsivý zážitek. Najdou se však i takoví jedinci, kteří v té změti potrubí, konstrukcí, jeřábů, strojů, jisker, páry a hluku vidí něco krásného. Hutě se s naším regionem pojí snad už od 17. století, kdy se železo začalo vyrábět v srdci beskydských hor, a zdaleka nejsou pro většinu lidí tak krásné jako pro několik málo z nás. Je si však třeba uvědomit, že bez železa, ze kterého se postupně vyrobí ocel, není možné vyrobit ani malířský štětec a ani nanovlákno. Bez oceli nejsou ledničky, léky, domy, auta prostě zhola nic," míní Pavel Žáček, hutní expert a generální ředitel Paul Wurth, a. s., Česká republika.

I z tohoto důvodu může být pro veřejnost přitažlivá výstava Steel Life Still Life, která se uskuteční v ostravské Galerii Beseda od 31. ledna do 15. února.