Podle něj je vydávání e-knih pro veřejné knihovny velký nový úkol. „Kdo jiný by to měl dělat, než právě knihovny? Písně kosmické nebo Povídky malostranské už pravděpodobně nikdy nikdo nevydá, protože na nich nic nevydělá. Na druhou stranu jsou to věci, o kterých se pořád učí ve školách a pořád se čtou," uvedl Řehák.

Veřejná licence

Knihovna primárně vydává díla, kterým skončila platnost autorských práv. Podle české legislativy je to 70 let po smrti autora. Snaží se jednat i s žijícími autory nebo jejich dědici u děl, která už nejspíš nakladatelé znovu nevydají. „Jdeme za vlastníkem autorských práv a řekneme – my bychom to měli zájem vydat jako e-knihu. Dáme vám něco málo peněz, pravděpodobně jsou to jediné další peníze, které jste za to kdy mohl dostat. Ale za to chceme veřejnou licenci na věky věků," popsal Řehák.

Náklady na stažení

Náklady na jedno stažení e-knihy z webu knihovny jsou podle Řeháka méně než dvě koruny. I proto je skeptický k „půjčování" elektronických knih, které nemají volnou licenci. „Všude na světě i u nás se děje taková ‚hra' na elektronickou výpůjčku, e-kniha se ale jako nehmotná věc půjčovat nedá," řekl. Ve skutečnosti podle něj knihovny, které e-knihy půjčují, jen umožňují jejich stažení z webu vydavatele. „Pokud je to zadarmo, tak peníze na vás komerčnímu poskytovateli zaplatí knihovna," dodal.

Pražská městská knihovna ve svých 40 pobočkách nabízí více než dva miliony knih a dalších dokumentů. Loni koupila téměř 127.000 nových knih za zhruba 20 milionů korun. Loni všechny pobočky knihovny odbavily 6,16 milionu výpůjček. Městem zřizovaná instituce hospodařila s rozpočetem 275 milionů korun.

Čtěte také: Na Petřinách do dvou let vyroste nová budova knihovny