Na festivalu se podílejí mladí nadšení lidé z řad účinkujících i organizátorů, a to zcela bez nároku na honorář. Festival Kavárny Naživo byl zahájen 3. října a potrvá až do 1. listopadu a v jeho průběhu se odehraje osmnáct akcí ve dvaceti různých kavárnách. Návštěvníci si tak mohou vychutnat osmnáct nezapomenutelných večerů.

„Přípravami Kaváren Naživo jsme žili několik měsíců, baví nás proto sledovat, jak od úvodního večera žijí vlastním životem, z podmětů a reakcí mezi vystupujícími a návštěvníky. Od zahájení na piazzetě Národního divadla, kam přišlo kavárenský měsíc odstartovat přes sedm set návštěvníků, dál lákají jednotlivé večery a více než 200 účinkujících širokou a různorodou sortu zájemců. Mezi nimi vznikají různé spolupráce, propojení a tak i zcela nová díla. Přesně to je i hlavní záměr celého projektu," uvádí Jakub Stejskal, organizátor Kaváren Naživo.

Od každého něco

Akce má velice různorodou žánrovou škálu, v jejím průběhu probíhají přednášky, výstavy, koncerty, divadelní představení, workshopy, autorská čtení a v neposlední řadě také hudební vystoupení a výtvarné či sochařské performance.Akce má velice různorodou žánrovou škálu, v jejím průběhu probíhají přednášky, výstavy, koncerty, divadelní představení, workshopy, autorská čtení a v neposlední řadě také hudební vystoupení a výtvarné či sochařské performance, jednoduše od každého uměleckého žánru něco malého na ochutnávku. Na jednom festivalu se tak potkávají vystoupení, která jsou žánrově zcela odlišná.

„Jeden večer vystupuje filharmonický orchestr Iwasaki, aby v jiný večer, na jiném místě, vystoupila skupina studentů JAMU, kteří rozjedou nevázaný jam session. Taneční skupina Primavera za doprovodu 3 hudebníků z Pražské konzervatoře předvede taneční improvizaci, studenti střední umělecké školy Václava Hollara vystaví část svých domácích prací a zároveň budou na místě malovat, co je zrovna napadne. A kdo by zatoužil po divadelní zkušenosti, může zavítat na inscenaci Lolitky na cestě, z pera a režie Terezy Karpianus," uvádí Jakub Stejskal.

Jako za první republiky

Motivem festivalu Kavárny naživo, který probíhá ve spolupráci se studenty a profesory UMRUM a AMU, je především snaha oživit tvořivého ducha pražských kaváren a umožnit tak veřejnosti přímý styk se současnou tvorbou mladé generace, diskusi a zpětnou vazbu. Podobně jako tomu bylo za první republiky, kdy se v těchto podnicích scházeli velcí spisovatelé, malíři či politické osobnosti.

„Kombinací své koncepce, rozsahu, zaměření a průvodní myšlenky, je festival zcela unikátní a očekává se, že v průběhu měsíce ho navštíví řádově tisíce lidí, kteří se podívají na desítky různorodých účinkujících. Dopad akce těchto rozměrů tak bude značný a má potenciál změnit dynamiku života určité části pražské společnosti," dodává Stejskal.

Festival je tak po právu podporován různými významnými osobnostmi pražského kavárenského života, jako je například Ondřej Kobza, či Karel Schwarzenberg, který festivalu dokonce pod svým jménem udělil oficiální záštitu. Dá se tak předpokládat, že letošní říjen, jenž bude bezpochyby ve znamení kaváren, přinese zásadní změny a stane se událostí, o níž se bude ještě dlouho mluvit.

Více o festivalu ZDE.

Tereza Melišová