Čtení je mrtvé. Papírová kniha na ústupu. Mladí trpí digitální demencí a knižní kultura je přežitek, který moderní svět postupně vytěsní. Názory, které se s nástupem nových médií objevují čím dál častěji. A zdá se, že je potvrzují i statistiky pražských knihoven, ze kterých vyplývá, že počet nových čtenářů pomalu, ale jistě klesá. Například do poboček Městské knihovny v Praze se poslední tři roky registruje stále méně lidí.

Role knihoven se mění

Knihovnám tak nezbývá, než bojovat o nové čtenáře a čím dál častěji lákat veřejnost na speciální služby. V metropoli už například fungují dvě knihovny věcí, kde si zaregistrovaný čtenář může na týden půjčit třeba vrtačku. Klasické instituce se pak musí postupně přeměňovat v živá kulturní centra pořádající množství akcí. Ze statistických údajů vyplývá, že čtenářů sice ubývá, ale fyzicky knihovny navštěvuje stále více lidí.

„Role knihoven se postupně mění, stávají se více kulturními a vzdělávacími institucemi, vydavatelstvími a komunitními centry,“ popsal Roman Giebisch z Knihovnického institutu Národní knihovny.

Jednotlivé instituce už tak nejsou jen půjčovnami knih, ale jsou místem setkávání obyvatel. Pořádají vzdělávací akce, koncerty, filmové projekce či workshopy. „Ročně se v českých knihovnách uspořádá na 15 tisíc akcí a my se to snažíme podporovat,“ uvedl Giebisch s tím, že hlavním cílem je dostat děti od televizí a tabletů a motivovat je ke čtení.

Pořádá se nespočet akcí

Jednou z tradičních akcí jež se účastní organizace z celé republiky, je Týden knihoven, který právě finišuje. „Letošní ročník je věnován především práci knihoven s předškolními dětmi a jejich rodinami, zaměřujeme se na podporu čtenářství,“ uvedl na svém webu organizátor akce, Svaz knihovníků a informačních pracovníků.

Knihovny tak nyní nabízejí například registrace nových čtenářů zdarma, prominutí poplatků za pozdní vrácení knih a řadu čtení, koncertů či výstav. „Cílem je zaměřit pozornost na knihovny a přilákat nové čtenáře,“ popsal Geibisch. Zájemci mají možnost užít si Týden knihoven ve většině institucí už jen do neděle.

Městská knihovna v Praze například v sobotu odpoledne pořádá v pobočce na Mariánském náměstí odpoledne s pohádkou. „Začínáme v jednu hodinu. Hrát se bude Malá mořská víla, jinak budou deskové hry,“ vysvětlila mluvčí městské knihovny Lenka Hanzlíková s tím, že děti si také budou moct vyzkoušet pohádkové kostýmy.

Knihovna si také připravila speciální pohádkové karty. Hra je postavena na dobře známých základech z pohádek, ale přitom umožňuje nečekaná spojení a dějové zvraty. Karty jsou připravené pro každého návštěvníka, který o ně projeví zájem.

V Goethe-Institutu na Masarykově nábřeží si návštěvníci mohou prohlédnout novou výstavu věnovanou české i německé současné poezii s názvem Tady a teď. Noví čtenáři se tu také v rámci Týdne knihoven můžou ještě dnes zaregistrovat na tři měsíce zdarma. Součástí akce je i rozdávání publikací, které institut vyřazuje z fondu. V úterý 10. října pak týdenní akci v Praze uzavře vernisáž výstavy fotografií a recitál sopranistky v doprovodu loutny v knihovně v Praze-Kolovratech.

Jak chodí lidé do knihoven. Infografika.Zdroj: NK ČR, MK v Praze/Shutterstock