Charismatický, neodolatelný, vtipný, profesionál každým coulem – takto nazývají tanečního mistra Josefa Chrastila absolventi jeho kurzů a známí. Jeho tanečními kurzy prošly od konce druhé světové války tisíce mladých i starších lidí, ať již to byly kurzy pro začátečníky, pokročilé či speciální kurzy.

Josef Chrastil vedl taneční kurzy v Metru na Národní třídě, v Národním domě na Smíchově i na Žofíně. Kromě společenského tance vyučoval i pravidlům společenského chování a vydal na toto téma dvě publikace. V roce 1958 vyšla na svou dobu průkopnická kniha Smím prosit, jejíž spoluautorkou byla Milena Majorová, uznávaná odbornice a popularizátorka v oblasti etikety. V roce 2016 pak byla vytištěna Malá abeceda společenské výchovy.

Proslulost a oblíbenost tanečního mistra ještě znásobilo jeho působení v Československé televizi, kde od konce 50. let minulého století vedl první taneční kurzy. I tehdejší známé osobnosti se pod jeho vedením učili tanečním krokům, kupříkladu Stela Zázvorková s Vladimírem Menšíkem, Miloš Kopecký a řada dalších. A když se v roce 1994 natáčel film Učitel tance, od koho jiného se představitel hlavní role Martin Dejdar měl naučit své slavné paso doble než od doktora Chrastila?

Nejstarší pravidelný návštěvník v Chuchli

Známý a oblíbený taneční mistr své působení neomezil jen na vedení tanečních kurzů. Stal se zakladatelem a předsedou organizace Učitelů tance ČSR a zakladatelem Konzervatoře a Vyšší odborné školy Jaroslava Ježka, kde řadu let působil jako pedagog a vedoucí tanečního oddělení. V roce 1969 byl zvolen předsedou Svazu učitelů tance a v této funkci setrval až do roku 1995, kdy byl zvolen předsedou Svazu učitelů tance Praha.

Při vyjmenovávání zájmů a funkcí Dr. Chrastila, za jehož akademickým titulem se skrývá nejen studium práv, ale i studium filozofie, nesmíme opomenout ani jeho vášeň pro dostihový sport. Jeho otec ho jako čtyřletého chlapce vzal s sebou na závodiště do Chuchle. Od té doby se Josef Chrastil o tento sport zajímá a pravidelně sází. Vzhledem k současné situaci momentálně ne přímo v Chuchli, ale doma u počítače.

Josef Chrastil je i živoucím důkazem přísloví, že láska kvete v každém věku a že stará láska nerezaví. V červnu 2018 se po více než půl století setkal se svou láskou z mládí, Zdeničkou, kterou znal z tanečních a která dlouhá léta žila a pracovala v Německu. Nezaváhal a ještě tentýž rok ji požádal o roku a vzali se. Dny svého stáří nyní taneční mistr tráví po boku milované ženy a společně slaví 16. června mistrovy 95. narozeniny.

IVANA HLINKOVÁ