Stejně jako v předchozích letech, i v loňském jedenáctém ročníku výročních knižních cen Magnesia Litera tato soutěž splnila svůj hlavní účel – propagovat kvalitní současnou českou literaturu a pomoci oceněným knihám k cestě za čtenáři. Vítězná kniha Michala Ajvaze Lucemburská zahrada sice nedosáhla na bestsellerové prodeje předchozích vítězů hlavní ceny (počet prodaných výtisků knih Zmizet od Petry Soukupové a Zeptej se táty Jana Balabána shodně překročil číslo 18 000), přesto se díky vítězství prodalo téměř čtyřikrát více výtisků této novely, než v předchozím období. Podle statistik nakladatelství Druhé město se od vydání (září 2011) do vyhlášení nominací v březnu 2012 prodalo cca 1100 výtisků, od dubna 2012 do konce roku se prodalo 4200 výtisků.

Třísetčlenný sbor hlasujících

Struktura hlasování se také v letošním roce přidrží fungujícího modelu: o hlavní ceně Magnesia Litera – Kniha roku a také o nadžánrové kategorii DILIA Litera pro objev roku bude rozhodovat třísetčlenný sbor hlasujících, který tvoří lidé všech profesí knižní branže: knihkupci, knihovníci, redaktoři, kritici, pedagogové i samotní autoři, samozřejmě s vyloučením těch, u nichž by mohl nastat střet zájmů. O nominacích a vítězích jednotlivých kategorií rozhodují odborné pětičlenné poroty, předsedou poroty jako celku je stejně jako v loňském roce básník, písničkář a předseda Českého centra PEN klubu Jiří Dědeček.

Ceremoniál moderují Havelka a Písařovicová

Slavnostní ceremoniál se bude letos opět konat v prostorách Nové scény Národního divadla 24. dubna od 21.00 hodin, moderovat jej budou společně Jiří Havelka (zároveň scenárista a režisér slavnostního večera) a Daniela Písařovicová, která bude uvádět také dvouminutové portréty nominovaných knih. Tyto portréty bude Česká televize vysílat od 31. března do 23. dubna od 20.00 hodin na programu ČT1, slavnostní předávání bude vysílat přímým přenosem na programu ČT2. Nominovaní autoři budou mít možnost představit své knihy na čtyřech veřejných, zdarma přístupných autorských čteních, která budou probíhat v Knihovně Václava Havla v pražské Galerii Montmartre v Řetězové ulici vždy ve středu od 27. března do 17. dubna. Letošní ročník byl obeslán 324 přihláškami, což je o jednu méně, než loňské rekordní číslo. Knihy kromě nakladatelů přihlašovali i sami autoři a jejich přátelé, dále muzejní a galerijní instituce, regionální knihovny i obecní úřady. Číslo zároveň není konečné, porotci si mohou vyžádat další tituly, které mezi přihláškami postrádají – jak také již někteří učinili.

Na tiskové konferenci k letošní Magnesii Liteře: Daniela Písařovicová a režisér a scenárista slavnostního večera Jiří Hovorka

Kniha roku dostane 200 tisíc

Titulárním partnerem cen zůstává i ve dvanáctém ročníku společnost Karlovarské minerální vody se značkou minerální vody Magnesia. Společnost i letos odmění autora Magnesia Litera - Knihy roku prémií ve výši 200 000 Kč. Partnerem Ceny čtenářů je od letoška největší české internetové knihkupectví Kosmas. Společnost odmění 500 vylosovaných čtenářů poukazem v hodnotě 200 Kč na libovolně vybrané knihy v internetovém knihkupectví kosmas.cz nebo v kamenných prodejnách Kosmas. K dispozici je 100.000 pohlednic v knihkupectvích, knihovnách, školách či kavárnách. Aby byl jejich hlas platný, musejí čtenáři uvést knihu, která poprvé vyšla v roce 2012 a tou knihou musí být původní česká beletrie – tedy próza, poezie nebo kniha pro děti. Hlasovat lze i elektronicky prostřednictvím internetových stránek www.magnesia-litera.cz a www.kosmas.cz a to až do 18. dubna.

Letos i další menší peněžité ceny

Letos získají poprvé v historii cen Magnesia Litera finanční prémie také vítězové některých kategorií. Jde o ty kategorie, jejichž patrony se staly Skupina ČEZ, divadelní, literární a audiovizuální agentura DILIA a Nakladatelství Petr Prchal. Tyto kategorie ponesou v názvu jména zmíněných společností, v jednom případě pak autorské osobnosti. Jde o kategorie ČEZ Litera za literaturu faktu, DILIA Litera pro objev roku a Litera Lucie Seifertové za knihu pro děti a mládež (Lucie Seifertová je autorka knih pro děti, v roce 2004 oceněná Literou za knihu pro děti a mládež za Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí a za tutéž knihu pak v roce 2011 nominovaná na Knihu desetiletí pro děti a mládež). Díky příspěvkům všech zmíněných společností je možné odměnit všechny vítěze příslušných kategorií shodně částkou 30 000 Kč.

Pavel Mandys: Můj favorit? Hájíčkova Rybí krev a Stropy Zuzany Brabcové

Šéb Občanského sdružení Litera, které od roku 2002 každoročně vyhlašuje výroční knižní ceny Magnesia Litera, Pavel MandysŠéf občanského sdružení, které knižní ceny Magnesie Litera pořádá, se zprvu usilovně bránil vyslovit jméno své oblíbené knížky, která vloni vyšla. Má totiž obavy, aby si snad někdo nemyslel, že do výsledků soutěže nějak zasahuje…

Nakonec se dal přesvědčit a dva romány přece jen jmenoval. Obzvláště oblíbená autorka je pro něj Zuzana Brabcová, která vloni vydala trýznivé obrazy z psychiatrické léčebny – Stropy. Zda ovšem má nějakou naději na prestižní literární cenu, to si budeme muset teprve počkat…

Kdo je… Pavel Mandys

Pavel Mandys (nar. 1972) je literární, komiksový a filmový kritik a publicista. Vystudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (žurnalistika a masová komunikace). Od roku 1991 publikuje v různých periodikách (Mladý svět, MF DNES, Český deník, Lidové noviny).  V letech 1995–2010 redaktor časopisu Týden, v posledním půlroce vedoucí kulturní rubriky, od roku 2010 redaktor internetového literárního časopisu iLiteratura. V roce 2003 získal „za zasvěcené pohledy na kulturní dění" cenu Novinářská křepelka pro novináře do 33 let. V roce 2001 spoluzaložil občanské sdružení Litera, které od roku 2002 každoročně vyhlašuje výroční knižní ceny Magnesia Litera.