LISTOVÁNÍ V KINĚ I V BAZÉNU

„V České republice jsem byl už desetkrát a od začátku jsem se tu cítil jako doma, i když doteď nevím, čím to je. K Čechům ale cítím velké sympatie. A nejen proto, že se tu mé knížky tak dobře prodávají," odpověděl s humorem devětasedmdesátiletý autor na otázku, čím mu je naše země sympatická. „Vždycky jsem si myslel, že je to jednoduše tím, že můj překladatel do češtiny je lepší spisovatel než já, ale později jsem pochopil, že moje příběhy prostě české mentalitě sedí."

Důkazem toho je i poslední knížka s česky rezonujícím názvem Poprask v sýrové uličce. „Tahle knížka vlastně vznikla v Čechách, byla ilustrována Čechy a možná, že i já jsem vlastně Čech," řekl znovu s výrazem pokerového hráče o knize, která je výběrem českých editorů z jeho posledních příběhů a esejů, které by měly fungovat právě u českého čtenáře.

DRŽ MĚ PEVNĚ, MILUJ MĚ ZLEHKA

Není to ale jediný důvod, proč Robert Fulghum přijel na šestiměsíční turné. Je to i účast v projektu Listování, v rámci nějž navštíví 40 míst v Čechách. Včera to byly například bývalé jablonecké lázně a pozdě večer také liberecké kino Varšava.

Právě tady se odehrála dramatizace četby jeho předposledního románu Drž mě pevně, miluj mě zlehka za přítomnosti autora. O milostný příběh tu sice jde také a samozřejmě s typickým „fulghumovským" humorem. Především je to vyprávění o tom, že nikdy není pozdě sebrat odvahu a zkusit něco, o čem celý život jen sníme. Jako třeba naučit se tango. …V pokoji života byly dveře, kterými nikdy neprošel. Věděl o nich, ale předpokládal, že jsou zamčené. Nikdy totiž nezkusil vzít za kliku…

Fulghum: chci poznat své čtenáře.

Krátký úryvek je vlastně mottem příběhu o jedné americké tančírně tanga, v němž se prolíná několik osudů. Jihoamerický není jen tanec, ale i způsob vyprávění, v němž si magie života podává ruku s jeho realismem.

Mistrným způsobem ho ve zkratce ztvárnili herci Alan Novotný, Věra Hollá (nahoře vlevo) a Jiří Ressler. Alana, který v Liberci skvěle sehrál malíře se španělskými kořeny, proutníka i diskžokeje Bucka, alternuje také autor projektu Lukáš Hejlík (na snímku dole). „Viděl jsem je už 27krát a pokaždé si to užívám," řekl po představení Robert Fulghum, načež si diváky vyfotil na svém mobilu. „Víte, autor je vždycky hrozně sám a zajímá ho, kdo čte jeho knihy. A když jsem se vrátil po svém prvním turné z Čech do USA, odpověděl jsem si: To jsou ti lidé na fotkách." A jak se k projektu dostal právě herec Allan Novotný? „Jeho knížky četli spíš rodiče. Ale jsem rád, že jsem se nebál otevřít dveře. Jednou jsem to zkusil a stál tam Robert Fulghum."