Potřebujete se ujistit, že určité věci trvají navzdory přírodním i společenským veletočům, které s sebou přináší současná pandemie?

Muchova Slovanská epopej.
Návrat Slovanské epopeje: Do Moravského Krumlova dorazí zřejmě za půl roku

Pak nemůžete udělat nic moudřejšího než zajít na impozantní výstavu děl nizozemského mistra barokního malířství, jehož celé jméno zní Rembrandt Harmenszoon van Rijn. Je dobré narazit právě v tuto chvíli v centru Prahy na důkaz, že kvalita geniálního umění trvá a působí s neztenčenou silou, i když je umělec více než 350 let mrtvý.

Hledání vnitřní krásy

Mám čas a všichni mají čas, chtějí-li, říká Seneca. Bez ohledu na to, kam se náš svět řítí, u Rembrandtových obrazů se každý chtě nechtě pozastaví. Skrze jeho portréty pak spatří svou vlastní podstatu.

A nejde jen o techniku, tu nedostižnou hru světla a stínu pomocí jemného odstupňování barevných odstínů (valérů). To se konečně dá naučit, jak vidno ze zastoupených prací Rembrandtových žáků Jana Lievense, Govaerta Flincka či Christophera Paudisse.

Spisovatel Ota Pavel zemřel v roce 1973.
Zlomená duše Oty Pavla

Tím, co dělá z díla velikána zlatého věku holandské malby sběratelský zlatý důl, je jeho schopnost vystihnout hnutí mysli a zdánlivě nepostřehnutelná gesta portrétovaných osob. Občas autor neváhá přidat nějaký vtípek či na svou dobu netradiční detail – třeba když zachytí svoji ženu Saskii na portrétu z roku 1633, jak se na něj culí s pootevřenou pusou.
Učenec ve studovně, jediný Rembrandtův obraz, který je uchováván na území České republiky (ve sbírkách Národní galerie), zase působí dojmem, jako kdyby vzdělanec vzhlédl od knihy zrovna teď, v této vteřině – a ještě se od ní neodtrhl, v duchu je pořád u ní.

Ve světle těchto nuancí je jasné, že pořadatelé nemohli pro výstavu zvolit lepší název. Rembrandt opravdu portrétoval člověka – takového, jaký byl navenek, především však uvnitř. Mnohdy byl velmi tvrdý – viz tzv. Portrét ženy, jíž Rembrandt nevymazal z tváře jedinou vrásku, ba ani kruhy pod očima.

Výsledek ale musel i tak všechny ohromit a dojmout. Tenhle malíř věděl, jak zobrazit vnitřní krásu. A našel ji i u těch, kteří si o sobě určitě nemysleli, že jsou bůhvíjak půvabní.

Pozdrav od Nilu. Výstava Sluneční králové nahlíží do světa stavitelů pyramid a věčné slávy jejich králů, královen a kněží.
Králové slunce a dcery faraona v pelu dávnověku. Jaký je Egypt v Národním muzeu

Doklady o životě

Pro Rembrandtova plátna či kresby je charakteristické, že v kontrastu se svou nadčasovou hodnotou vznikaly zcela prozaicky, většinou na zakázku, pro konkrétní mecenáše, sousedy a známé.

Rembrandt van Rijn byl tedy vlastně úplně normální. Tvořil, aby měl na chleba, maloval to, co viděl v okolí, obličeje, které důvěrně znal. A přece na ty nedocenitelné doklady o životě jeho současníků hledíme v úžasu.