Text doplňují fotografie Jiřího S. Plachého, jež pořídil letos v Paříži právě v okolí 'rafinerie'. Jako bonus je v knize kapitola, která se do tištěné verze nevešla.

„Román o muzikantech cestujících Evropou jsem začal psát jako svou soukromou ozvěnu několika měsíců, které jsem strávil po ukončení vysoké školy s odřeným saxofonem na nárožích hlavních měst, 
v kupé dálkových rychlíků i stopováním na okreskách různých států. Byla to krásná doba: lákaly dálky, svoboda a otevřené hranice, byly to časy plné volnosti a cestování bez cíle. Zlaté devadesátky!“ říká Jan Cempírek, který spolupracuje 
s kulturní rubrikou Deníku.

Pro Cempírka je železnice životní láskou

Obal Rafinerie, románu Jana Cempírka, který nyní vychází jako e-kniha.Dějištěm příběhu plného autobiografických momentů je několik států Evropy, mezi kterými se tři hrdinové pohybují za pomoci prostředku SpeedoSpray, jímž falšují vlakové jízdenky. Živí se převážně hraním na ulicích, spojuje je láska ke svobodnému životu, parta přátel od Rafinerie, což je slangový výraz pro pařížské Centre Pompidou, a také klub U Tiché Seiny.

Železnice je pro Jana Cempírka láskou a koníčkem. Kdysi byl rozhodnutý, že když se nedostane na vysokou školu, půjde jezdit jako průvodčí ČD. „I dnes jezdí po svých štacích pouliční muzikanti a prožívají své příběhy. Jestli si někde ve sklopené sedačce auta zapnou svou čtečku a začtou se do e-Rafinerie, bude mi velkým potěšením…“ říká Jan Cempírek, který na sebe v posledních letech upozornil hlavně mystifikací s 'vietnamskou' knihou Bílej kůň, žlutej drak.