Plachta cirkusového šapitó tu na dva dny zastřeší unikátní projekt, jehož cílem je vytvoření místa pro společné setkávání Čechů s Romy a jejich kulturou.

„Vydáváme se do regionu, který v posledních letech plní stránky novin zejména zprávami o konfliktech mezi občany. V Novém Boru chceme vytvořit místo, kde budou moci návštěvníci zažít to dobré, co přináší přítomnost romské menšiny v Evropě a společně zauvažovat nad skutečnostmi, které vedou k některým aktuálním společenským problémům," říká organizátor akce Adam Pospíšil z organizace Pražská společnost bloumající veřejnosti.

Interaktivní program akce je složený z workshopů pro žáky základních škol i pro veřejnost o romském jazyce, kultuře a historii. Večer budou ve stanu vystupovat nejen vynikající romské kapely, ale představí se také romské divadelní představení.

Je připravena i veřejná diskuse o budoucnosti soužití v regionu, které se zúčastní představitelé města, reprezentanti romské komunity a dalších institucí. Záštitu nad akcí převzal starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Lavička i Bihári

Součástí seminářů pro školy budou vystoupení umělecky nadaných romských dětí, ale také interaktivní hry s romskými osobnostmi, například s hudebníky Vojtou Lavičkou či Máriem Bihárim.

V odpoledních hodinách se stan otevře veřejnosti, která bude moci shlédnout např. výstavu fotografa Lukáše Houdka a některou z výstav Muzea romské kultury v Brně.

Kavárna i bar

Měly by se také promítat filmy s romskou tematikou. Nebude chybět ani kavárna a bar a návštěvníkům budou k dispozici také nejrůznější vzdělávací materiály a literatura. Ve stanu určitě vystoupí novoborská kapela Gipsy Bor Band, dále Gipsy Spirit houslisty Vojty Lavičky a progresivní formace Bitumen Beat (bývalí Terne Čhave).