Do Hradozámecké noci se každoročně zapojují hrady, zámky, kláštery, kostely, ale také vily nebo paláce. Praha letos otevírá například Valdštejnský palác se zahradou. Zájemci si budou moci individuálně prohlédnout historické prostory paláce. Venku se pak mohou těšit na speciální komentované prohlídky na téma „Tajemství Valdštejnské zahrady“.

Dalším objektem je Chvalský zámek, který si návštěvníci budou moci projít s princezninou chůvou nebo důkladně prozkoumat jen tak bez průvodce. K akci se symbolicky připojí i zámeček Slovanka, který bude nasvícen loučemi a svícemi.

Organizátoři nabízejí originální program

Romantické kouzlo večera ozářeného svitem pochodní bude možné zažít v zahradách pod Pražským hradem. Nebudou zde chybět komentované prohlídky, ukázky historického šermu a dobových bojových umění pro děti. Atmosféru umocní alternativní komorní koncerty. 

Hlavním objektem letošní Hradozámecké noci je hrad Grabštejn na Liberecku. V minulosti patřil rodině Clam-Gallasů, které zároveň patří letošní cyklus Po stopách šlechtických rodů. Během Hradozámecké noci návštěvníky Grabštejnu pobaví i poučí hravé kostýmované prohlídky s historkami ze života jednotlivých členů rodiny. 

Netradiční program ale nabídnou i další památky. Na zámku v Duchcově letos připravili únikovou hru ze zamčeného zámku. V Jeseníku na zámku Velké Losiny návštěvníci budou moci zhlédnout zámek a běžně nepřístupné prostory losinského zámku při svitu baterek.