Že se léto – co do počtu odehraných vystoupení – souboru zatím vydařilo, potvrzuje i jeho principál Rosťa Novák. „Léto ještě nekončí. Hrajeme. Oslavujeme to, že vůbec hrát můžeme. Nikdo neví, jak dlouho to ještě potrvá. Aktivní jsme byli hned od vyhlášení karantény. Ale to nejtěžší nás teprve čeká – mám tím na mysli návrat do divadel. Letní akce jsou zatím úžasné. Lidé oslavují s námi. Po celé republice,“ uvádí.

Erika Stárková
Tvoje tvář má známý hlas jako pocta, ne výsměch umělci

Festival Energie pro kulturu se přehoupl do své druhé poloviny – uskuteční se ještě v Českých Budějovicích, Ostravě a Liberci. V jeho rámci uvádíte exkluzivní představení Dynamo Kabaret, za nímž ale přímo vy nestojíte.
To ne, připravil ho Ethan Law, důležitý člen naší company, který se před několika lety usadil v Praze. Je to člověk, který studoval novocirkusovou univerzitu v Montrealu, stále je aktivní v několika novocirkusových disciplínách. Je to neuvěřitelně multifunkční a multitalentovaný chlapík. A ještě ke všemu skvělý kamarád. Je také jedním z režisérů připravovaného projektu Cesty.

Součástí tohoto festivalu jsou i akrobatické workshopy pro děti. Co je jejich smyslem – třeba i vyhledávat talenty?
Na vyhledávání talentů máme vlastní Cirk La Putyka Studio. Tahle aktivita v rámci Energie pro kulturu je hlavně službou dětem. Aby mohly být inspirovány něčím, co pro ně v běžném životě není denní chléb. Ale hlavně tím, jak v téhle době zapomenout na roušky, žít pohybem a trošku riskovat.

O čem je vaše představení Be Together, které uvedete společně s Losers Cirque Company na Letní Letné Light?
Jde o happening a další projekt, který jsme společně odstartovali v Trutnově. Jeho hlavní myšlenkou je – propojit se. Kdy jindy se mají lidé spojovat než v téhle době! Je to velmi jednoduchá, ale pro mě hluboká věc. Na jednom jevišti se potkají jak profíci, tak začínající mladá generace.

Film režisérky Agnieszky Holland Šarlatán
Trojanova životní role. Do kin vstupuje Šarlatán

Už jste zmínil mezinárodní projekt Cesty, který jste museli v pražské O2 areně odložit až na příští rok. Jeho přípravy jste úplně stopli?
Pozastavili jsme je, k projektu se vrátíme začátkem září. A protože zase nikdo neví, jak to s akcemi tohoto typu bude, připravujeme varianty A, B, C až Z… Jak tomu bylo během karantény. Projekt chceme každopádně uskutečnit. Jako naznačuje jeho název – je dalším naším vykročením po novocirkusové cestě, o které ale nikdo neví, kam nás zavede a hlavně pustí.

A co dál v nové sezoně?
V pražském divadle Jatka78 budeme uvádět představení Memories of Fools, které jsme odehráli v prázdném hledišti v den vyhlášení karantény. On-line jej tehdy sledovalo 52 000 lidí. Čeká nás také kabaret Roots, kde si lidé budou moci pochutnat na parádní večeři a ještě se podívat na skvělé představení.

Putovní festival Energie pro kulturu, který se přehoupl do své poloviny, nabízí vždy ve čtvrtek a v pátek divadelní a artistická představení a koncerty pod širým nebem. Jeho stálými čtvrtečními hosty jsou Cirk La Putyka a Kašpárek v rohlíku. Páteční program bude ještě patřit kapele Deaf Heart a Mekymu Žbirkovi (27. a 28. 8., České Budějovice), Anetě Langerové a Davidu Stypkovi (3. a 4. 9., Ostrava), Jakubovi Děkanovi a TataBojs (10. a 11. 9., Liberec).