Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rostislav Čtvrtlík, hlas Chandlera z Přátel, bude mít v Olomouci pamětní desku

Kladno, Olomouc /ROZHOVOR/ – Devětačtyřiceti let by se 9. listopadu dožil olomoucký rodák, herec a dabér Rostislav Čtvrtlík. V Olomouci mu při té příležitosti odhalí pamětní desku. Umělec, který se mimo jiné proslavil i jako hlas Chandlera ze seriálu Přátelé, podlehl zákeřné nemoci loni v březnu. Pamětní deska vzniká v kladenském ateliéru akademického sochaře Zdeňka Maniny.

8.10.2012
SDÍLEJ:

Herec Rostislav Čtvrtlík v českém filmu Spirála nenávistiFoto: repro

Pocta před rokem zesnulému herci pražského Divadla pod Palmovkou, českému dabérovi a olomouckému rodákovi Rostislavu Čtvrtlíkovi bude slavnostně odhalena 
9. listopadu na domě s popisným číslem 55 v Masarykově ulici u olomouckého hlavního nádraží. Jejím zadavatelem bylo občanské sdružení Čtvrtlístek.

Rozhovor se sochařem Zdeňkem Maninou

Co stálo za vaším poměrně rychlým rozhodnutím? Byl jste po prvních minutách rozhovoru přesvědčen, že to dobře dopadne?
Před půlrokem jsem měl realizovat sochu z bronzu 
v okolí Olomouce, pak z práce sešlo a nabídku na pamětní desku Rostislava Čtvrtlíka jsem dostal pár týdnů po zamítnutí. Navíc jsem se z telefonního rozhovoru dozvěděl, že daboval Chandlera v seriálu Přátelé, což byl pořad, který jsem vášnivě sledoval, takže jsem byl  s Rostislavem v každodenním kontaktu po několik let. Taková nabídka se neodmítá. Pokaždé když přijímám zakázku, jsem přesvědčen, že to dopadne dobře. A pak je to boj, snažím se doplavat.

Soustřeďujete se ve svých dílech na anonymní mužskou figuru. Kdyby pamětní deska byla pro ženu, přijal byste tuto zakázku? A není práce na pamětní desce směr poněkud odlišný od toho, kterým se nyní vaše dílo ubírá?
Kdyby pamětní deska byla věnována ženě, zakázku bych přijal, stejně jako v tomto případě. Pamětní deska pro Rostislava Čtvrtlíka pro mě byla výzvou. Samozřejmě že moje volná tvorba je odlišná od typu oficiální plastiky. Tento druh práce je závislý na poptávce, není možné dělat pomníky nebo pamětní desky na sklad nebo je zaměňovat s volnou tvorbou. Mohu při práci využít zkušeností a estetických principů získaných při práci na volné tvorbě.

Použiji slova z rozhovoru s vámi: kód přítomnosti, zranitelnost lidské existence, práh mezi životem a smrtí. Dostanete tohle všechno do pamětní desky?
Snad. Udělám pro to všechno.

Vzešla již z vašeho ateliéru pamětní deska a kde bychom ji mohli vidět? A ještě více, kde jsou vaše díla jako krajinotvorný prvek či součást nějakého interiéru?
Udělal jsem tři pamětní plakety pro Český numismatický svaz. Na pěší zóně 
v Kladně jsem řešil prostranství s kašnou se symbolikou Jana Nepomuckého s pítkem, s květinovým ostrovem a lavičkami. Všechny komponenty byly vyrobeny jako originály podle mých návrhů. V obci Braškov jsem vytvořil památník padlým 
v první a druhé světové válce se symbolikou kříže. Ve městě Vitry Sur Sein v předměstí Paříže jsem realizoval sochu Řetěz, která se skládá ze tří vertikálně propojených figur. V Kladně, na Točné 
a v Bezděkově v soukromých vilách jsem realizoval bronzové plastiky.

Autorka rozhovoru Janeta Benešová ze sdružení Čtvrtlístek navštívila autora pametní desky Zdenka Maninu přímo v jeho kladenské dílne

Autorka rozhovoru  Janeta Benešová z občanského sdružení Čtvrtlístek navštívila autora pamětní desky Zdeňka Maninu přímo v jeho kladenské dílně.   Foto: archiv občanského sdružení Čtvrtlístek

Před časem jste uvedl, že se soustřeďujete na velkou formu 
a neulpíváte na detailech. Jak je tomu u portrétu člověka, který by si měl být podobný. Nejde tady především o detail?
Velká forma není odvislá od velikosti prostoru, v kterém je. Když říkám, že se soustřeďuji na velkou formu, tak to znamená, že se neutápím v detailech. Detaily by měly vznikat na styku velkých forem a být velkým formám podřízeny.

Samozřejmě my s nohama na zemi víme, že socha může mít zesnulého oči, líce, výraz, ale ten skutečný Rostislav Čtvrtlík to již nikdy nebude. Ten zůstává jen ve vzpomínkách těch, kteří ho znali. Přesto chceme, aby mu byla co nejvíce podobná. Cítíte tu velkou nálož?
Základní biometrická data se dají změřit z dochovaných fotografií, takže bude mít oči správně od sebe, bradu stejně velikou a všechny poměry velikostí budou zachovány. Ale stejně v rámci těchto daných rozměrů je ještě hodně manévrovacího prostoru, který se dá správně řešit jen při studiu skutečného modelu, a když ho nemáte, musíte se spolehnout na intuici 
a zkušenost. Musíte správně číst z fotografií. Například jak se chová daný tvar, když je nasvícený pod určitým úhlem.

Při zadání jste dostal dochované fotografie a viděl jste pana Čtvrtlíka ve filmu Ondřeje Kepky. Nevěřila jsem, co jste pouze 
z těchto materiálů schopen 
o člověku diagnostikovat. Co jste vyčetl z fotografií o muži, kterého jste nikdy neviděl?
Nejprve jsem musel Rostislava nastudovat po tvarové stránce. Oči někdy lžou. Musel jsem se spolehnout na logiku a znalost anatomie. Pak jsem si z rozhovorů a fotek formoval obraz jeho psychiky, ten se během práce několikrát měnil, a to v souvislosti s upřesněním fyzické podoby. Rostislav patřil do mé generace. Já studoval VŠUP 
a on DAMU, to jsou umělecké školy, které mívaly společné aktivity. Je dost možné, že jsme se za studií někde potkali.

Opravuji tedy, možná jste se mohli vidět. Dokonce si myslím, že je to velice pravděpodobné. Minimálně jste se potkali 
v prostorách divadla. Pan Čtvrtlík byl od roku 1992 členem souboru Divadla pod Palmovkou. Jaký je váš vztah 
k tomuto divadlu?
Ano, tam jsme se viděli. Upozornila mne na to moje žena Jana. Znám se s ředitelem Petrem Kracikem. Byli jsme spolu na vojně u stavebního a železničního vojska. Budovali jsme Temelín. Byl to inspirativní roční pobyt. 
S Petrem jsme se stýkali i po vojně a v Divadle pod Palmovkou jsem měl v roce 1993 výstavu kreseb a maleb, kterou Petr zahajoval. Pak jsme se patnáct let neviděli.

Nic není náhoda, že? Jak říká otec Romuald Štěpán Rob, který mimochodem přijede do Olomouce celebrovat mši svatou 
s přímluvou za zemřelého Rostislava Čtvrtlíka. Jste věřící? Co si myslíte o náhodách?
Nic není náhoda. Možná. Nemám tak jednoznačný názor, ale když se zamyslíme nad pojmy štěstí, neštěstí, náhoda, vybavíme si příklady a správně určíme následnost a skryté vazby, pak 
k jisté formě předurčenosti dojdeme. Nyní se snažím číst signály, které předcházejí. Zpětně mi to jde.

Žijete a pracujete v Kladně. Co vy a Olomouc?
Olomouc je krásné město. Před lety jsem pracoval na restaurování chrámu Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. Restaurovali jsme 
v kopuli nad hlavním oltářem. Na Hané nedaleko Olomouce žije část rodiny mé ženy.

Jedna vaše socha se jmenuje „Nesmějí doufat ani v smrt". Jsou chvíle v životě, kdy smrt je to jediné východisko. Nemoci doufat ve smrt mi přijde jako hodně zoufalá a bezvýchodná situace.
Ano, je to citát z Bible 
z apokalypsy. Je to bezvýchodná situace. Socha vychází z pocitu, který vyvolává tehdejší a vlastně i současná situace. Byla vytvořena v roce 1996. Na gotických chrámových freskách je často vedle ztvárnění ráje i zpodobnění předpeklí a pekla. Je to součást jedné mince.

Říkáte, že nedílnou součástí vašeho díla je nalezení tak silného tématu, aby udrželo vaši pozornost během celého procesu. Téma, pro které se rozhodnete, vás musí osobně zaujmout. Jsme téměř u konce vaší práce. Snad se mohu zeptat: Jak tomu bylo s Rosťou Čtvrtlíkem? Zaujal vás, čím? Udržel vaši pozornost?
Rostislav mne zaujal svým osudem a nespornou hereckou kvalitou. Jeho osud jsem podvědomě vztahoval na sebe a na naši generaci. Snažil jsem se odpovědět na otázku, co cítí a jak se chová člověk, který jde neodvratně ke smrti.

Umíte vysochat člověka. Krásná práce. Kloním se před vaším uměním. Umíte soše „vdechnout život"?
Vdechnout život neumím. Měl jsem sen, kde se mi zdálo, že obživla socha, honila mne a chtěla mě uškrtit, ale protože měla špatně vymodelované prsty, tak jí to nešlo. Je to zábavná představa, kolik pochroumaných oživlých soch by chodilo po světě, kdyby šlo vdechnout jim život. Jsem přesvědčen, že když je socha udělána s přesahem, tak vyzařuje něco, jako je životní síla.

Co čeká sochu nyní, když řekneme ano, zde v ateliéru Zdeňka Maniny práce končí?
Sádrový model pamětní desky s bustou se převeze do slévačské dílny, kde slévač vyrobí formu a do ní odlije bronz. Finální výrobek se cizeluje a chemicky patinuje na dohodnutý barevný odstín. Patina je uměle navozená oxidace a tím socha barevně kontrolovaně zestárne. Nakonec se deska osadí na místo.

JANETA BENEŠOVÁ

Kdo byl… Rostislav Čtvrtlík

49 let by se 9. listopadu dožil Rostislav Čtvrtlík. Jeho životní pouť se ale zastavila už v březnu minulého roku. Po dlouhém boji se zákeřnou chorobou odešel legendární dabér Chandlera ze seriálu Přátelé navždy.

Jeho památku na začátku letošního listopadu připomene občanské sdružení Čtvrtlístek, které mimo jiné vzpomene na olomouckého rodáka a vynikajícího herce odkrytím pamětní desky právě v den jeho nedožitých devětačtyřicetin.

Další akcí Čtvrtlístku bude výstava fotografií Život 
v divadle – divadlo v obrazech, kterou budou moci návštěvníci vidět od 2. do 21. listopadu ve foyer Moravského divadla v Olomouci.

O týden později se kromě odhalení pamětní desky, jejímž autorem je Zdeněk Manina, bude konat i pietní setkání na Ústředním hřbitově v Neředíně, mše svatá v kostele Neposkrvněného početí Panny Marie při klášteře dominikánů a večerní vzpomínkové posezení v Jazz Tibet Clubu.

Rostislav Čtvrtlík se v Olomouci narodil 9. listopadu 1963, školní léta následně trávil i v Lipníku nad Bečvou, kde vystudoval Střední průmyslovou školu stavební. Po ní se už ale vrhl na herectví 
a nastoupil na pražskou DAMU. Tu úspěšně absolvoval 
v roce 1987. Krátce působil 
v Brně, než se opět vrátil do Prahy, kde se stal členem Divadla pod Palmovkou.

Do myslí i srdcí lidí se ale nesmazatelně zapsal dabingem. Jeho nejslavnější postavou je Chandler Bing z populárního amerického seriálu Přátelé. Chandlerova představitele Matthew Perryho pak Čtvrtlík daboval ve všech celovečerních filmech. Jeho poslední televizní rolí byla postava v Kriminálce Anděl. Zemřel po dlouhé nemoci 6. března 2011 v 47 letech.

Autor: Redakce

8.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 35 000 Kč Zubní lékaři Zubní lékař/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:28.2.2018. A:21.11.2018., místo vhodné i pro zaměstnaneckou kartu, , Místo výkonu práce: Bezručova č.p. 458, Studénka.Požadujeme: vysokoškolské vzdělání s aprobační zkouškou. Možnost vyřízení dotace., Pracovní poměr na dobu určitou s předpokladem prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou, MOŽNOST PŘEDAT ZUBNÍ ORDINACI. V případě zájmu kontaktujte MUDr. Břízovou Helenu telefonicky pouze večer na tel: 721 372 848. Osobní kontakt je možný po předchozí telefonické domluvě.. Pracoviště: Mudr. helena břízová, Bezručova, č.p. 458, 742 13 Studénka 3. Informace: Helena Břízová, +420 721 372 848. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 17 000 Kč Zahradníci pro pěstování zahradních rostlin Zahradníci - řidiči. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZAHRADNÍCI - ŘIDIČI, Nástup možný ihned., Požadujeme: ŘP sk.B, praxe v oboru zahradnictví výhodou, První kontakt: telefonicky 608 434 129, ov. tel. 21.11.. Pracoviště: Eduard kašík, Husova, č.p. 269, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Eduard Kašík, +420 608 434 129. Doprava a logistika - Řidiče dodávky 25 000 Kč PPL přijme řidiče dodávky na rozvoz balíků po Praze a okolí. Požadujeme čistou kartu řidiče a trestní rejstřík, plat 25. - 35.000 Kč. Depo Jažlovice u Říčan, rozvoz po Praze. Pracovní doba cca 5-17hod. Nástup ihned. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 25 000 Kč Zámečníci strojů Zámečník/Pomocné práce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Z:14.3.2017.A:21.11.2018.Místo výkonu Jistebník 157.Vhodné i pro zájemce s nižším středním odborným vzděláním ve strojírenském oboru,vhodné i pro absolventy. Dobrá pracovní morálka - zvýšení platu. Jedná se o zámečnické práce s výjezdem do zahraničí,vždy v rozsahu 7 až 14 dní. Výhodné diety v zahraničí (35 eur na den), zajištěno příjemné ubytování.Zaměstnavatel má zakomponováno ve vnitřních směrnicích odměny po ukončení zakázky.Zájemci se mohou informovat na volnou pozici kdykoliv na tel. č. 737 887 522 p. Pavel Mariaš nebo osobně ve dnech Po až Pá od 7,00-16,00 nejlépe vždy po předchozí telefonické domluvě na konkrétní den a hodinu. Kontakt:Pavel Mariaš,tel:737 887 522,e-mail:p.marias@seznam.cz.. Pracoviště: Pavel mariaš, 742 82 Jistebník. Informace: Pavel Mariaš, +420 737 887 522.

Opoziční politici volají po rezignaci Andreje Babiše
AKTUALIZOVÁNO
18

Opozice na výboru neprosadila debatu o Čapím hnízdu. Chyběl jí jeden hlas

Radim Žondra před soudem
15

Obžalovaný z napadení tenistky Kvitové jde do vězení. Ale v jiné kauze

Řidič v Číně najel v plné rychlosti do školáků. Pět dětí zemřelo

K tragické události došlo ve čtvrtek kolem poledne tamního času ve městě Chu-lu-tao na severovýchodě Číny. Čtyřicetiletý řidič z dosud neznámých důvodů najel do skupiny žáků, kteří přecházeli silnici před budovou základní školy. Nejméně pět dětí na místě zemřelo, dalších 18 utrpělo zranění. Policie řidiče zadržela.

Nový blok Dukovan by měl postavit ČEZ, uvedl Babiš

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by měla nový blok Jaderné elektrárny Dukovany postavit dceřiná firma společnosti ČEZ, která elektrárnu provozuje. Stát je podle premiéra připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí. Firma ČEZ uvádí, že se proti stavbě staví minoritní akcionáři.

Známá vila je na prodej za pár korun, hlásá inzerát. Majitel o tom neví

/FOTOGALERIE/ Sníte o nádherném místě s krásným výhledem na České středohoří a řeku Labe za dvanáct stovek? Zámeček Veveří nebo také Pffafenhof, lidově zvaný Fafák, a přilehlý hospodářský Gaubův dvůr i s okolními pozemky za tuto směšnou cenu k jednání nabízí portál Bezrealitky. Majitel nemovitosti ale inzerát nepodal. 

Šikmé věži v Pise péče odborníků svědčí. Přestala se naklánět

Italským inženýrům se podařilo zastavit naklánění slavné šikmé věže v Pise. Díky týmu odborníků, kteří mají středověkou památku a jednu z hlavních italských turistických atrakcí zachránit, se dokonce o kus napřímila.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT