V tamním turistickém centru vystavuje od pátečního podvečera polovinu ze své sbírky padesáti tisíc odznaků,

tři a půl tisíce kapesních kalendáříků a stejné množství pivních podtácků.

„Až dosud jsem se kochal svými sbírkami sám nebo moje rodina. Na veřejnosti se jimi prezentuji poprvé," rozplývá se jednasedmdesátiletý Ján Glosz.

Sbírání odznaků byl pro něj v jeho patnácti letech koníček napřed nenápadný a kočírovatelný, od osmatřiceti let se stalo koněm.

„Se sbíráním odznaků mi pomáhala manželka, děti, příbuzní a známí, ale také jsem je začal kupovat. Jenže tehdy stál odznak třeba tři nebo pět korun, dnes jsou ty staré a vzácnější za osmdesát korun i stovku," svěřuje se sběratel půvabné sbírky odznaků, drobných symbolických předmětů, které se nejčastěji nosí na šatech, čepici, klobouku a kterým se nositel nějak identifikuje.

Pyšný je zejména na ucelenou sbírku odznaků basketbalové americké ligy, kanadsko-americké NHL, na odznaky zahraničních fotbalových klubů, kupříkladu Barcelony, Arsenalu a podobně.

„Rozhodl jsem se, že bych měl dát lidem nakouknout trošku pod pokličku, nebo prostřednictvím exponátů do mých sběratelských šanonů a skříně, ale také jim při výstavě, která v turistickém centru potrvá do 29. listopadu, a říci jim, jak moje sbírka vznikla," říká vášnivý velehradský sběratel.

Spolu s ním se prezentuje v turistickém centru svými grafikami jeho vnučka, Monika Zelinková, rodačka z Velehradu, nyní žijící na Modré.

„Zatímco dědeček má výstavní premiéru, já své grafiky vystavuji už podruhé. Poprvé to bylo ve vinném sklepě Ivo Hány na Modré, údajně postaveném z kamenů někdejšího kostelíka sv. Jana," svěřuje se Monika Zelinková.