Zlatým hřebem večera bude unikátní módní přehlídka, na níž se jako modelky představí ženy nejrůznějšího věku, profesí i sociálního postavení, jež spojuje jediné - diagnóza rakoviny prsu. Smyslem je připomenout závažnost tohoto onemocnění a společně hledat způsoby, jak mu čelit.

Letos poprvé vystoupí v roli modelů i několik mužů léčených pro karcinom prostaty a karcinom jiných lokalizací. Rakovina totiž nezasahuje jen ženy, ale zásadně mění život celých rodin, projevuje se ve fungování pracovních či dalších sociálních komunit a tedy je záležitostí celé společnosti.

"Při výjimečném večeru, kdy onkologičtí pacienti vystupují z anonymity, přestává být rakovina tabu, o němž se ostýcháme mluvit. Staví před nás naopak řadu otázek, které dnes už nejsou neřešitelné," říká Jitka Abrahámová z nadačního fondu Onkologie pro 21. století.

Rakovina prsu je v současnosti nejčastějším zhoubným onemocněním žen a rakovina prostaty nejčastějším zhoubným novotvarem u mužů. Zatímco četnost těchto onemocnění stoupá, jejich úmrtnost klesá, takže šance na přežití roste.

"Společenský večer chce ukázat, že s tímto onemocněním lze vést kvalitní život. Hlavním poselstvím je: nepodceňujte prevenci, přijďte včas," uzavírá Abrahámová.