Kniha nabízí zhruba 70 dvojic fotografií, které poskytnou pohled do historie města díky dobovým snímkům, ale ukazuje i srovnání se současnými fotografiemi. „Historické fotografie šly ze sbírky Michala Kampa a Bohumíra Špačka a já jsem fotil aktuální fotografie. Michal Kamp dělal ještě popisky a napsal historický úvod ke knize,“ zmínil jeden z autorů Milan Šustr.

„Po knihách o Žďáře, Velkém Meziříčí a obci Sázava se nakladatelství rozhodlo, že bychom udělali i knihu Havlíčkův Brod včera a dnes. Spojili jsme se s ředitelem havlíčkobrodského muzea Michalem Kampem, vybrali jsme spolu fotky a z toho jsme začali vytvářet tuto knihu,“ přiblížil nápad na knihu Šustr.

„Vybrali jsme asi 130 fotek, které připadaly v úvahu, a postupně jsme vytipovávali ty, které šly nafotit i dnes. Byla tam například krásná historická fotka pomníku Karla Havlíčka Borovského focená přes vodu, ale to už dneska kvůli vegetaci neuděláte a tuto fotku už tam dát nemůžete,“ posteskl si fotograf.

Důležité při vytváření knihy bylo najít podobný úhel na focení. „Zajímavé jsou výškové pohledy. Navíc se u nich nejlépe hledá úhel, ze kterého byla původní fotografie focená. Ne u všech fotografií se dalo najít stejné místo na focení, ale snažil jsem se, aby to maximálně sedělo,“ vyzdvihl Šustr.

O knihu byl na veletrhu poměrně velký zájem. „Co zatím sleduji, tak zatím se prodává výborně, takže předpokládám, že zájem o ni bude,“ dodal s úsměvem Šustr.