Zakázané ovoce chutná nejlépe. Tak zní prastaré přísloví. Drogový vlak, který se projede v následujících měsících Českou republikou, zážitkovou cestou varuje mládež, jak dopadne, když bude experimentovat s drogami.

Nesnaží se dětem nic zakazovat nebo jim říkat, co je špatně. Nechá je, aby si prožily příběh závislých od samého začátku, tedy od chvíle, kdy začaly kouřit a pít alkohol, dále pak pokračovaly k marihuaně, kterou po čase vyměnily za extázi a pervitin a ty pak za ještě tvrdší drogu – heroin.

Nebezpeční pro okolí

Žáci základních a středních škol si v Revolution trainu uvědomují, že drogově závislí neubližují pouze sobě, ale také své rodině a dalším nezúčastněným, ať už třeba lidem, kteří se nachomýtnou k dopravní nehodě, nebo obchodníkům, kterým kradou zboží.

Žáci se stanou aktéry příběhů a vyzkouší si jednotlivé osudy na vlastní kůži. Ocitnou se v baru, kde se drogy prodávají. Na vlastní oči vidí následky nehody. Dostanou se do policejní kanceláře při vyšetřování drogové kauzy, mohou se posadit do vězeňské cely nebo ulehnout na lůžko narkomana. Každých sedm minut se v protidrogovém vlaku mění styl přednášení, a tak se nikdy nenudí. Často jsou tázáni o názor a situaci řeší ze svého pohledu.

Místa přistavení protidrogového vlaku najdete ZDE.

Dítě skončilo na vozíku

Šokuje je několik příběhů, které tvůrci vlaku natočili jako film podle skutečné předlohy. Kuřáka marihuany, který se stal vrahem, protože řídil pod vlivem a skončil ve vězení. Dívku, která k němu nasedla do auta a při autonehodě přišla o oko. Dealera, kterého chytne policie, a protože nespolupracuje, skončí na pět let za mřížemi. Motorkáře, který byl nevinnou obětí nehody. Rozumnou dívku, která odolala všem pokušením a nástrahám.

Feťáka, který končí nejhůře, ačkoliv mu jeho partnerka nabídne záchranné lano. Nakonec zemřel na předávkování. Jeho přítelkyni, která odešla z domova, z lehkých drog přešla na tvrdé a otěhotněla, prošla třikrát léčením, až se ze závislosti dostala. Její dítě v příběhu končí dobře, ovšem ve skutečnosti tak dobře nedopadlo. Jejímu potomkovi je nyní kolem 20 let a je upoután na invalidní vozík.

Diskuse a další přednášky

Některé scény nezvládne dokoukat ani dospělý jedinec. Instinktivně odvrací zrak, když si hlavní aktéři píchají drogu do žíly. Největší šok nastává a husí kůženaskakuje ve chvíli, kdy hlavní hrdinka sedí naproti lékaři, který jí oznámil, že je těhotná a má žloutenku a že je samozřejmě nakažené i její dítě.

Interaktivní drogový vlak zatím navštívilo během dvou a půl roku 55 tisíc návštěvníků v Česku a v Německu. Dalších 1200 návštěvníků z Polska a 600 ze Slovenska. Do projektu se zapojilo 60 měst. Vlak se bude vracet každý rok za novou dorůstající generací.

„To, že děti o našem projektu diskutují ještě několik měsíců po návštěvě, je pro nás pozitivní zpráva a zpětná vazba, že tato metoda funguje,“ pochlubil se Pavel Tůma, autor projektu Revolution train. Na vlak navazují ještě přednášky a filmy, které po několika měsících přinesou do škol policisté, kteří s žáky dále komunikují.

Návštěvníci se ve vlaku také dozvídají, že za drogu lze považovat i legální látky. Například antidepresiva nebo cukr, který je podle mnohých vědců drogou 21. století

Velkým legálním problémem je samozřejmě alkohol a kouření. „V České republice kouří zhruba dva miliony lidí a je vědecky dokázáno, že si zkracují život o 15 let,“ nastínil hrozivá fakta Pavel Tůma. Pokud patříte k těm, kteří vytáhnou z kapsy mobilní telefon padesátkrát za den, jste také závislí.