"Karel Gott byl nejen vynikající zpěvák, ale také vášnivý malíř s vlastním výtvarným projevem," řekl Kodl ČTK. Gott, který zemřel v úterý ve věku 80 let, chtěl být dokonce v mládí malířem a po ukončení školní docházky v Plzni se v Praze neúspěšně pokoušel o studium výtvarného umění. Když nebyl přijat, odešel do učení, později začal studovat zpěv. Jeho malířský projev měli rádi především jeho fanoušci, měl své sběratele a občas se jeho díla také objevila v aukcích.

Loni Galerie Kodl nabídla s vyvolávací cenou 250 tisíc korun dílo Karla Gotta Oldřich Nový a Anny Ondráková, olej na plátně z roku 2004, na kterém zpěvák zachytil dvě prvorepublikové filmové hvězdy. Obraz se vydražil za 1,4 milionu korun včetně aukční přirážky, což z něj činí autorský rekord.

Karel Gott jako samouk uspořádal mnoho výstav svých děl v tuzemsku i zahraničí. Protože většinu svých obrazů věnoval svým kolegům, přátelům a známým, vznikaly i reprodukce tištěné na plátno, které autor signoval a prodávaly se řádově za desítky tisíc korun.

Hledání klidu

Na Gottových obrazech často byli jiní umělci, známý je třeba jeho Nadšený Pavarotti v Lucerně, jehož originál je v soukromé sbírce v Německu. Vzhledem k tomu, že ho živil zpěv a nebyl závislý na příjmech z malování, říkal, že maluje svobodně. "Tak klidně namaluji Mohu Lisu podle Leonarda da Vinci, jak si sedla do kavárny ke skleničce vína. Je to mé svobodné rozhodnutí, protože nemám v úmyslu obraz nabízet k prodeji," uvedl před deseti lety na výstavě uspořádané ke svým sedmdesátinám k obrazu, který se teď na trh dostane.

Gott říkal, že malování je pro něj způsobem odpočinku a hledáním klidu. "V malířství nemám rád onu fotografickou dokonalost. Fascinuje mě, když mi obraz dává možnost rozvíjet fantazii a leccos si domýšlet podle svého. A to se týká i hudby," uvedl zpěvák v témže roce.

Před dvěma lety se v Praze konala velká výstava Gott, My Life u příležitosti 60 let jeho profesní dráhy. "Přinesla mi nezapomenutelné a výjimečné okamžiky. Osobní setkání a ním bylo pro mě pokaždé velkým zážitkem, Karel Gott byl nejenom ikonou česko-slovenské hudby, ale také ohromně příjemným a pohodovým člověkem," řekl dnes ČTK organizátor výstavy na lodi Richard Fuxa.