Moravský Krumlov právě dokončuje výběrové řízení na úpravy výstavních prostor, které vyjdou na několik desítek milionů korun. Zásahy vedoucí k udržení stálé teploty, vlhkosti či ideálnímu osvitu zaplatí jihomoravské město spolu s krajem a státem.

Podle starosty Moravského Krumlova Tomáše Třetiny (TOP 09) by měly práce trvat maximálně pět měsíců. „Stále držíme termín léto 2020, kdy bychom rádi otevřeli výstavu Slovanské epopeje na zámku,“ řekl Pražskému deníku Třetina.

Muchova Slovanská epopej. Ilustrační foto.
Zpoždění návratu Epopeje? Nesmysl, tvrdí starosta. Čeká na připomínky Prahy

Vytvoření bezpečných podmínek pro vystavení dvacítky velkoformátových pláten Alfonse Muchy si nevyžádá výrazné stavební zásahy. „Je to úplně stejné, jako když se připravovaly výstavy epopeje ve Veletržním paláci nebo na brněnském výstavišti. Bylo tam třeba zajistit optimální teplotu, klimatizaci, vlhkost a tak dále. To samé teď potřebuje Rytířský sál a další dvě místnosti na krumlovském zámku,“ dodal starosta.

Nové lhůty města

Mezitím pražští radní tento týden upřesnili termíny, které znamenají, že epopej se v Krumlově objeví nejdřív na sklonku léta. Ředitelka Galerie hlavního města Prahy dostala za úkol vyhodnotit vhodnost prostor do 30 dní po zkušební době. A následných 30 dní dostala radní Hana Třeštíková (Praha sobě) na předložení smlouvy o zápůjčce radě. Vzhledem k daným lhůtám není otevření expozice v Krumlově v hlavní sezoně pravděpodobné.

Slovanská epopej ve Veletržním paláci
Slovanská epopej se přestěhuje na Moravu. V Krumlově zůstane pět let

O dočasném návratu Muchova díla do Krumlova, kde byly obrazy vystavené do roku 2011 téměř půl století, rozhodli pražští zastupitelé loni v říjnu. Hlasování předcházela tříhodinová emotivní debata. Proti přesunu byl kromě opozice i třeba koaliční zastupitel Jan Wolf (Spojené síly). Ten označil záměr za „hazard s kulturní památkou“ a „akt jdoucí proti odkazu Alfonse Muchy“.

Wolf upozornil na několikamiliardovou hodnotu díla i na možný dopad přesunu na soudní spor o vlastnictví epopeje mezi Prahou a malířovým vnukem Johnem Muchou. Ten ale dočasné umístění v Krumlově podpořil.

Slovanská epopej. Ilustrační foto.
Soud o Slovanskou epopej: je Praha v důkazních problémech?

Radní Třeštíková obhajovala vlastní iniciativu k zapůjčení pláten na Moravu motivem, aby obrazy „nebyly roky zbytečně uložené v depozitáři“.

Na mysli měla dobu, než Praha najde pro epopej trvalé sídlo v metropoli. „Aktuálně čekám na návrhy IPR ohledně možností v už existujících budovách i nových projektech. Odhaduji, že tipů bude určitě do deseti,“ sdělila Třeštíková.

Návrhy na zlatou skleněnou oválnou galerii
Zlaté vejce mohlo ukrýt epopej. Ale v Revoluční se nic stavět nebude