„Letošní ročník představuje práci se dvěma materiály – kámen a dřevo. Z dubových kmenů, žuly a trachytu vzniknou sochy, které vytvoří přírodní galerii na stezce vedoucí z města Domažlice na nedaleké návrší Baldov, kde se v roce 1431 odehrála jedna z husitských bitev," popsal ředitel domažlického MKS Kamil Jindřich s tím, že inspirace touto historickou událostí dala podnět k tématu sympozia – Cestou k Baldovu, symbolu husitství…

Šestice sochařů z Česka a z Německa si v neděli prošla stezku na Baldovské návrší, aby nasála inspiraci. „Řekli jsme jim, jaký příběh se tam odehrál, a nechali na ně působit ten génius loci, to prostředí s úžasným pohledem do krajiny," popsal jeden ze sochařů Václav Fiala, který je zároveň uměleckým vedoucím celé akce a jenž na organizaci letních uměleckých sympozií v Domažlicích spolupracuje dlouhodobě.

Kamenná kaple s výhledem do krajiny

Od pondělního rána sochaři pracují v zahradě augustiniánského kláštera v Domažlicích a z přírodních materiálů vytvářejí umělecká díla, což se odehrává před zraky návštěvníků, kteří tudy každodenně procházejí.

Fiala pracuje v zahradě augustiniánského kláštera na soše, která ozdobí cestu k Baldovskému návrší. „Chtěl bych vytvořit spíš takovou sochu-architekturu. Vymyslel jsem si jakoby kamennou kapli, do které budete moci vstoupit a rozhlédnout se do krajiny. A když v té kapli zvednete oči nahoru, tak uvidíte oblohu skrze kříž vyříznutý v kameni," popsal své dílo umělec, který již dříve navrhl podobu baldovského památníku ve tvaru kalichu.

Účastníci sympozia

Česká republika – Václav Fiala, Tomáš Tichý, Vojtěch Míča.
Německo – Toni Scheubeck, Michael Lauss, Herbert Lankl.

Zahájení se souborem Práčata

Sochařské sympozium bylo v pondělí zahájeno přivítáním sochařů, vystoupením souboru Práčata Horšovský Týn a přednáškou Zdeňka Procházky o bitvě u Domažlic. Zakončeno bude v sobotu, kdy od 17 hodin proběhne vernisáž vytvořených děl.

Sochařské sympozium je také tradičně spjato s hudebním multižánrovým festivalem Hudba pod hradem, na němž letos vystoupí Radim Hladík a Blue Effect, Žlutý pes s Ondřejem Hejmou, kapela Zrní – držitel ceny Anděl 2012, renesanční folkrocková kapela Klíč, vokální kvintet Hlasoplet a Zrcadla. Festivalové večery se konají v pátek a sobotu 5. a 6. července od 18 hodin v zahradě pod Chodským hradem, vstupné je dobrovolné.

Po skončení sympozia bude na stezku k Baldovu instalováno pět vytvořených soch, šestá bude věnována partnerskému městu Furth im Wald.