Zajímavé jsou osudy soch ze sympozia výtvarného sdružení Spolu. Harmonii si v očekávání druhého děcka objednala jedna zákaznice. Když se jí narodil zdravý kluk, žádala autora, ať přidá jako symboliku jejích dvou dětí ještě dva oblázky. A Lukáš Řezníček, host Spolu a profesionální umělec, vytvořil neobvyklou sochu…

Karel Gajdička, sochař z Ústí, prozradil: „Kámen mi napověděl: Vytvoř lilii. Sochy dělám asi 17 let. Býval jsem malíř, učil na Katedře výtvarné výchovy UJEP, už jsem v důchodu," ohlédl se.

KLASICKÉ SLIČNÉ TVÁŘIČKY

Ač Zdeněk Vaněk stvořil sochu Magdalena, se světicí, jíž patří zubrnický kostel a v den vernisáže měla pouť s procesím, to nesouvisí. „Dělám klasické sličné tvářičky, je to taková madonka. Ale je pravda, že Magdalena byla má první láska zkraje 70. let. Dnes je babička a já děda, tahle ale nezestárne," řekl po osmi dnech pěkné tvůrčí dřiny v prachu.

„Soch tu je patnáct, naše obrazy teprve spočítáme," pravila před vernisáží Helena Kitová, prezidentka Spolu. Ale jedno ví jistě. I příští léto se do Zubrnic vrátí.