Po autorském čtení odpoví všem milovníkům dobrého čtení na dotazy.

Páral i Viewegh

Od roku 2001, kdy byl sál pro stovku lidí v půdní vestavbě knihovny dokončen, se tu vystřídalo spoustu známých spisovatelských osobností. Byla zde Lenka Procházková, Čechokanaďan Jan Drábek, Petr Šabach, Vladimír Páral, Michal Vieweg. Během filmového festivalu Femina Film se zde představila také Irena Obermannová, Benjamin Kuras či písničkář Jan Burian.

„Půjčovat knihy čtenářům již v dnešní době nestačí," míní Iva Opravilová z ústecké knihovny. „Už dávno proto fungujeme jako kulturní centrum, které prostřednictvím autorských čtení, křesel pro hosty nebo kulatých stolů představuje veřejnosti známé literární osobnosti," popisuje.

Též autoři z Anglie

„Spolupracujeme se Severočeským klubem spisovatelů, takže místní a další české autory, oddělení anglické literatury začalo zvát do knihovny představitele anglické literatury, Collegium Bohemicum nám pomáhá s kontakty na německé literáty. Asi nejznámějším byl Erich von Däniken," soudí knihovnice.

Napsal 125 knih

Osmašedesátiletý novinář a spisovatel Jan Bauer z Vodňan má na kontě již 125 vydaných knih, na dalších se autorsky podílel. „Arcibiskupův noční host" zavádí čtenáře do boje Karla IV., který právě usiluje o titul císaře, s bavorskými Wittelsbachy. O vítězství se nakonec nerozhodlo na válečném poli, ale v zákulisí. Úspěch slavila Karlova diplomatická obratnost a jeho tajní agenti. Roli tu hraje i žena: pozdější Karlova druhá manželka Anna Falcká.

Zbrusu nová kniha „Zachraňte krále" je jeho devátým titulem z doby Václava IV., v níž intriky rozplétá bývalý novoměstský rychtář Jakub Protiva z Protivce společně s mnichem Blasiem.

Bauerův strhující styl psaní v mnohém připomíná tvorbu Dana Browna, proto si ho jako „dvorního autora" zvolily i regionální Deníky, které pravidelně publikují ukázky z jeho děl.

„Není to jenom pro jeho brilantní slovník a napínavý děj. Člověk v Bauerových románech přičichne k politickým intrikám, které se dnes od těch středověkým zase tolik neliší. Potvrzuje to, že historie se stále opakuje," říká šéfredaktorka Deníků v severních Čechách, Hana Vojtová.

Letos vydal také knihu Bílá místa našich dějin, což jsou záhadné a tajemné příběhy z české a moravské historie. Ke své původní novinářské práci se vrátil v publikaci Dramatické střídání na Hradě. V nejbližší době mu vyjde kniha Ženy z rodu Lucemburků, která navazuje na jeho předchozí podobné tituly Ženy z rodu Habsburků a Ženy z rodu Přemyslovců.

HANA VOJTOVÁ