Spisovatel a spolupracovník Deníku Hynek Klimek z Javorníku na Šumavě představí na veletrhu první díl encyklopedie Strašidlář o pohádkových a  nadpřirozených bytostech. Před několika týdny vydalo nakladatelství GRADA jeho knihu Mezi námi hradními strašidly a pokud budou kouzla fungovat, dnes se na veletrhu premiérově objeví i díl  o vodnících.

„Do Prahy jedu v doprovodu Bílé paní a vodnice z Pohádkové chalupy v Mlázovech," usmívá se Hynek Klimek. „Čtvrteční autogramiády i besedy se zúčastní také ilustrátorka knihy Zdeňka Študlarová, díky které vypadá knížka opravdu kouzelně," řekl Klimek.

„Na setkání se čtenáři a povídání o strašidlech se moc těší," libuje si jihočeský strašidlolog, který některé z nadpřirozených bytostí představil čtenářům Deníku loni v seriálu Strašení po jihočesku.

Bílé i černé paní

„Psát o hradních strašidlech je pro mě velká radost," přiznává. Poutavé příběhy ze života bílých i černých paní zavádějí čtenáře na známé i méně známé hrady, například na Vítkův Hrádek nad Lipnem nebo Rožmberk, kde Perchta vystrašila i nacistky.

„Na knižním veletrhu jsem byl již několikrát, jezdím sem velmi rád a je to pro mě velká pocta," pokračuje Klimek. „Cítím se tady velmi příjemně, protože se potkávám se známými kolegy i s nakladatelstvími, které mi už vydaly knihy. Skutečnost, že zde můžu být, je pro mě osobní odměnou za mou literární tvorbu," dodává Hynek Klimek.

Ze strakonického antikvariátu se do Holešovic vypravuje spisovatel Ondřej Fibich.  „Jezdím sem jako člen sekce Mezinárodního PEN klubu, který na veletrhu ve svém literárním koutku představuje význačné autory," říká Fibich. „Teď zde budu prezentovat úryvky z knihy   Šumavské pohádky a říkadla o životě a smrti," prozrazuje autor knihy, kterou ilustruje Petr Štěpán z Hajan.

„Pohádky, se kterými přijedu, vyjadřují ducha staré Šumavy. Jsou o životě i o smrti, o které se jinak před dětmi většinou mlčí. Proto jsou důležité i pro jejich duchovní rozvoj," zdůrazňuje Ondřej Fibich, který se cestou do Prahy zastaví v Hartmanicích.  „V pátek odpoledne totiž v tamní Horské synagoze prezentuji druhý svazek Vzpomínek na Šumavu, který tvoří dosud neznámé literární práce Karla Klostermanna. Hledám je v archivech, muzeích a z německých pramenů,"  prozrazuje Fibich, který teď rozhodně tvůrčí krizí netrpí.

„Právě  dokončuji třetí díl Nebe studánek o zázračných studánkách s léčivou vodou na Šumavě. Překvapilo mě, že po vyjití předcházejících dílů lidé za zapomenutými šumavskými studánkami pořádají autobusové zájezdy. Zaniklé studánky se tak znovu objevují lidem a to je dobře," libuje si autor.

Hájíček přiveze Rybí krev

V Praze se při dnešní autogramiádě CD Ohlédnutí, vzpomínky a zamyšlení představí také kardinál Miloslav Vlk, rodák z Líšnice na Písecku, který se právě dnes dožívá osmdesáti let.  V programu najdeme také Jiřího Hájíčka, držitele ceny Magnesia Litera, s jeho novým románem Rybí krev – příběhem rozpadu jedné rodiny a vesnice, kterou zpola zatopili kvůli stavbě Temelína. Dále Martina Škodu s jeho kuchařkou, Františka Niedla s novinkou Útěk do pekel (recenzi přinese Deník v pátek), Miroslava Huleho, Věru Noskovou i Jana Bauera.

„Knižního veletrhu se účastním od úplného začátku," říká nejprodávanější jihočeský autor Jan Bauer. „Na prvních dvou ročnících jsem byl jako novinář, potom už jako autor," pokračuje. „Letos jedu do Prahy s knihou Král zvedá meč, což je historický thriller. Na Svět knihy se pokaždé těším, protože je příležitostí potkat známé autory i nakladatele a vyměnit si zkušenosti. Svět knihy je velmi příjemná záležitost," shoduje se Bauer s dalšími autory a láká tak i jihočeské čtenáře k návštěvě pražských Holešovic.