Nikdy nebyl rebelem, pilně se učil a absolvoval prestižní univerzitu, přesto se proslavil knihami 
o mladíkovi, který jde z průšvihu do průšvihu a ve snaze zaujmout dívku je schopen 
i podpálit město. Americký spisovatel a humorista C. D. Payne získal velkou oblibu díky kultovním deníkům Mládí v hajzlu. Minulý týden se navíc zastavil na jihu s projektem Listování a představil novou knihu Neviditelný. „Četl jsem několik románů na toto téma a všechny byly velice seriózní. Řekl, že že je načase, aby někdo neviditelnost pojal zábavně," vypráví 63letý autor.

V České republice jste poprvé 
a prý jste se sem těšil kvůli pivu. Už jste ho ochutnal?
Nedělám zatím nic jiného, než že ochutnávám české pivo. Je skvělé, pil jsem ho i v Americe, ale tady si to užívám ještě víc. Líbí se mi také další věci, projeli jsme několik měst, a tak jsem si mohl prohlédnout krajinu a hlavně architekturu. V Kalifornii, kde žiju, všechno vypadá, jako by to postavili před pěti minutami, takže je hezké vidět zdejší staré domy, které za sebou mají příběh. Líbí se mi tu vlastně všechno kromě diakritiky. To je, jako bych se učil čínsky.

Ale věděl jste předtím něco 
o České republice. V pátém díle vaší série Mládí v hajzlu se objevuje dívka z Prahy.
Mám české přátele v Kalifornii, takže jsem mnoho slyšel od nich. A poté, co se Mládí v hajzlu stalo v Česku tak populární, rozhodl jsem se, že by bylo skvělé mít českou postavu. Chtěl jsem zdejší čtenáře odměnit. Moje knihy jsou tady totiž mnohem oblíbenější než v Americe.

Nyní projíždíte celou zemi 
s projektem Listování, který představuje vaši novou knihu Neviditelný. Jak vám zní přeložená do češtiny?
Samozřejmě nerozumím tomu, co herci říkají, ale jsou tak expresivní, že vždycky vím, která část příběhu se na jevišti odehrává. Autoři Listování odvádějí skvělou práci. Dokázali celou knihu převést do hodinového představení se dvěma herci, to je bezesporu zázrak.

Jak vás vůbec napadlo téma této knihy? Přál jste si být někdy neviditelný?
Četl jsem několik románů o neviditelnosti a všechno to byly velice seriózní, dramatické příběhy. Lidé, kteří 
v nich objevují neviditelnost, si to neužívají a hned se snaží být zase viditelní. Tak jsem si říkal, že je načase, aby to téma někdo pojal zábavně.

Co byste sám dělal jako neviditelný? Totéž, co Axel v knize?
Já bych pravděpodobně dělal něco podobného, protože jsem trochu slídil. Asi bych také nakoukl do převlékacích kabinek v obchoďáku.

Hlavní hrdina Neviditelného není příliš úspěšný, označujete ho jako loosera. Ženy jsou zase ve vašich knihách docela potvory. Proč si vybíráte takové typy?
Rád píšu o outsiderech, lidech, kteří nemají sílu změnit svůj status ve společnosti, a stavím je do těžkých situací. Nakonec to totiž většinou vychází humorně. A ženské postavy jsou potvory proto, že mužské hrdiny rád trápím. Na to je žena nejlepší.

A co psi? V Mládí v hajzlu jeden záhadně zmizí a v Neviditelném je zase nahrazen ženou.
S nimi mám trochu problém. Nikdy neřeknou nic zábavného, takže o ně postupně ztrácím zájem.

Jak dlouho vám trvalo napsat Neviditelného? Je těžké být pořád vtipný?
Tuto knihu jsem napsal velice rychle, zabralo to asi šest měsíců. Některé dřívější mi trvaly déle. A co se týče toho, jestli jsem vtipný celou dobu, tak o to se nesnažím. Já chci být vtipný jenom v tisíci slovech denně. Tolik totiž píšu.

Proslavil jste se sérií Mládí 
v hajzlu, což vede k otázce: Jaké bylo vaše mládí?
Přesně opačné, než jaké prožíval Nick Twisp. Nebyl jsem žádný rebel, pilně studoval, šel na fajnovou vysokou školu. Revoltovat jsem vlastně začal až po třicítce ve své literatuře.

Proč jste si jako hlavního hrdinu tedy vybral Nicka Twispa?
Znovu platí, že rád píšu 
o outsiderech, a teenageři jsou nejvíc bezmocní. Žijí se svými rodiči a než jsou dost staří na to, aby dostali řidičák, mají velice omezené možnosti. Byla pro mě výzva tohle popsat.

Jsou Nickovy zážitky smyšlené, nebo se něco skutečně stalo?
Všechny jsou vymyšlené až na jednu věc. Stejně jako Nick jsem se zamiloval ve velmi raném věku. Jinak jsou ale jeho zážitky úplně jiné než moje, já vyrůstal Ohiu v 60. letech a to je zhruba stejné jako vyrůstat v Evropě ve středověku.

Bylo těžké Mládí v hajzlu vydat?
Bylo to těžké zpočátku v USA. Musel jsem první knihu vydat vlastním nákladem za své peníze. Postupně se ale její pověst šířila mezi lidmi, mladí si ji předávali a ujal se jí i jeden z nejvýznamnějších nakladatelů. Stala se populární a s dalšími díly už nebyl problém.

Prý jste na začátku musel i sám navrhnout obálku. Je to tak?
Ano, udělal jsem první originální přebal. Jeho varianta se používá i v České republice.

Tušil jste, že nakonec napíšete sedm dílů?
Vůbec ne, já jsem původně vůbec nechtěl dělat dlouhou sérii. Po prvních dvou dílech jsem na třetím pokračoval jenom proto, že se Mládí 
v hajzlu stalo tak úspěšným. Další knihy vznikly vyloženě na přání čtenářů.

Bylo pro vás těžké nechat teenagera Nicka dospět?
Ne, bylo zábavné sledovat, jak se mění v muže. Zároveň dospělý Nick už nehraje 
v knihách tak důležitou roli. Jeho starší já je pak jenom popisováno z pohledu ostatních lidí. Takže musíme jako čtenáři převzít jejich verzi Nicka a nemáme jistotu, že je skutečně takový, jak říkají.

Plánujete ještě další díl?
Nevím, někdy si říkám, že ano, někdy že ne. Všechno by mělo mít svůj konec, ale je možné, že nějaká kniha ještě vznikne.

Jak se vám líbila filmová verze Mládí v hajzlu?
Myslím, že bylo velmi těžké vtěsnat tak dlouhou knihu do devadesáti minut a tvůrci udělali to nejlepší, co mohli. A film měl premiéru ve stejný den jako Avatar, tak možná někdo v multikině zabloudil, a to mu ještě zvedlo návštěvnost.

Vy jste tam navíc také hrál.
Objevil jsem se ve filmu jako soused na verandě. Byl jsem na plátně asi dvě vteřiny a poznal, že herectví je opravdu náročné.

Přál byste si, aby byl zfilmován 
i Neviditelný, i když by diváci hlavní postavu na plátně chvílemi vůbec nespatřili?
To bych rád, už mám nějaké zajímavé hollywoodské nabídky. Trvalo sedmnáct let, než se zfilmovalo Mládí 
v hajzlu, tak doufám, že budu žít dost dlouho na to, abych se dočkal i Neviditelného.

Pracujete nyní na další knize?
Právě jsem dokončil román, který je deníkem osmapadesátileté ženy v domácnosti. Žije na předměstí Clevelandu v Ohiu, je to vysloužilá roztleskávačka a objeví se tam záhada, tajemství. Nejde o vraždu, ale víc neprozradím.

Proč jste se tentokrát rozhodl psát příběh starší ženy?
Když píšete pořád jenom 
o teenagerech, vnímají vás jako spisovatele pro mladé. 
A já teď chci zkusit psát zase víc pro dospělé.

Kromě psaní také sbíráte historické karavany. Co v nich je?
Mám jich jenom šest, víc mi manželka nedovolí. Když si chci koupit nový, musím jeden prodat. Ve dvou karavanech je ale teď muzeum – první s optickými iluzemi 
a druhé s modelem městečka Divokého západu z 50. let. Rád bych se na plný úvazek stal kolotočářem, ale na to mám moc zubů a málo tetování.

Kdo je… C. D. Payne

Narodil se 5. července 1949 v americkém státě Ohio. Volnomyšlenkář a spisovatel. Proslavil se především sérií kultovního deníku Nicka Twispa Mládí v hajzlu. Vystudoval historii evropských zemí na Harvardu, poté se živil jako redaktor, grafik, reklamní textař, fotograf, stavitel vlastního domu aj., měl asi třicet zaměstnání a žádné se mu podle jeho slov nelíbilo. V současné době se věnuje provozu svého nakladatelství Aivia Press, muzeu karavanů a psaní beletrie. Žije v Sonoma County, severně od San Franciska. V Nakladatelství JOTA dále vyšly knihy: Holubí mambo, Americké krásky a letos Neviditelný.