Výstava prostřednictvím osmi situací poodhaluje dění v hlubinách úřadů, každá z nich zároveň ilustruje jeden z principů, které jsou při správě města zásadní. Tak například je možné nasednout na bicykl a „projet“ se ulicemi Prahy, přičemž namluvený hlas ve sluchátkách vypráví, jak úředníci postupují při plánování dopravního řešení ulic a parkování.

Všechny instalace se odehrávají v intimní polotmě. „Chtěli jsme známé situace představit v jiném světle a zážitkovou cestou. Chceme primárně vyvolat emoci, jelikož je stravitelnější. Člověk pak odchází s pocitem, že se i něco přiučil. Na úřednické práci je zajímavá ta rozmanitost, kterou město nabízí,“ vysvětluje kurátor výstavy Adam Pajgrt z IPRu.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová poskytla 16. března v Praze rozhovor Deníku.
Praha opět nevybrala ředitele/ku magistrátu. Krnáčová: Koalice mě chce vyštípat

Cílem výstavy je také práci úředníků zatraktivnit, nabídnout reálný vhled a práci zlidštit. Když návštěvník zvedne sluchátko a slyší rozhovor s developerem, připadá si, jako by byl skutečně na místě.

Magistrát? Mraveniště sofistikovaných postupů a pracovišť

Jednotlivá témata jsou pak vždy doplněná krátkou otázkou, jejíž odpovědi se pak budou následně vyhodnocovat. „Když se řekne úředník nebo magistrát, lidem naskakuje negativní konotace, přitom to je mraveniště velmi sofistikovaných postupů a pracovišť. Velká část z nich opravdu pro město žije,“ dodává Pajgrt.

Tvůrci expozici vytvářeli bezmála rok, vycházeli ze zkušenosti desítek zaměstnanců veřejné správy. Přičemž vycházeli úplně od základů. Při procházení strukturovaných rozhovorů tvůrci identifikovali osm základních principů. „Ty, když jsou dodrženy, dovedou obvykle projekt do zdárného konce. Patří mezi ně například princip participace, tedy zapojení všech zúčastněných. Nebo princip komunikace, který zajišťuje, že všichni aktéři mají aktuální a správné informace,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

Radnice Praha 12.
Stěhování i rekonstrukce. Úředníci se těší na nové radnice