„Pradědeček tak trochu připomíná hrdinu z knížky Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Z jeho vyprávění je zřejmé, že toho zažil (někdy možná i vyfantazíroval) opravdu hodně,“ vypráví jeden z dramaturgů seriálu Jan Gregor. „Historky líčí velice barvitě. Děti se s ním noří do doby, kdy skauti v prvních dnech po vzniku samostatného státu plnili funkci roznašečů důležitých zásilek a dopisů. Zastoupili tak nefunkční rakousko-uherské poštovní instituce.“

Narušitelka představ

Během putování časem se setkávají s historickými postavami z politického, kulturního i společenského života, například s Karlem Kramářem, Karlem Čapkem, Jiřím Wolkerem, Antonínem Benjaminem Svojsíkem, Emou Destinnovou, Charlottou Masarykovou či tehdy jedenáctiletým „Jestřábem“ Jaroslavem Foglarem.

„Pradědeček ve svých vyprávěních dost přehání, takže jej musím občas usměrňovat. Jsem taková narušitelka jeho představ a her,“ usmívá se Naďa Konvalinková. Coby babička se do jednotlivých situací aktivně zapojuje.

„Většinou všem vynadám za nepořádek, který při svých ‚výletech‘ stvořili, ale navíc se i převlékám do jiných postav, například jsem už byla za indiánku. A taky vařím, vždy v duchu tematického zaměření toho kterého dílu,“ vypráví herečka a interiéry Kavčích hor, kde seriál vzniká, se na znamení jejích slov line vůně ruského boršče…

Rolí pravnoučat Tomáše a Báry se chopili Matěj Havelka a Natálie Němcová. „Bára je zvídavá a ze všeho je nadšená,“ říká její představitelka. „Na Tomášovi se mi líbí, že je ze začátku otrávený, nic moc ho nebaví. Ale postupem času se do vyprávění zažere a baví ho to víc než Báru,“ navazuje její seriálový brácha.

O době, v níž se díky natáčení ocitají, toho příliš nevědí. „Chodím do čtvrté třídy, o založení Československa jsme se neučili. Něco z té doby jsem si ale přečetla a je to zajímavé,“ sděluje Natálie. „Já jsem znal letopočet 1918, ale o tom, že existovala skautská pošta, jsem netušil,“ doplňuje Matěj.

Více si vyprávět

Cílem tvůrců je, aby se v tomto smyslu situace napra- vila. „Bylo by dobře, kdyby dětem z pradědečkova vyprávění utkvělo něco v paměti,“ uvádí Naďa Konvalinková. Podotýká, že i ona sama se něčemu přiučila, lépe řečeno si některé věci připomněla. „Nevěděla jsem třeba, že ministerský předseda Kramář přežil atentát díky peněžence uložené v náprsní kapse svého kabátu. Nebo že Ema Destinnová působila jako špionka ve prospěch naší vlasti. V různých filmech se ta informace objevuje, ale je třeba si to oživit.“

Téhož názoru je i Pavel Zedníček. „Myslím, že bychom si měli o naší historii více vyprávět, děti se o ní učí jen tak ‚okolo‘, nic moc konkrétního,“ dodává. Součástí seriálu bude mj. i webová stránka, která dětské diváky navede, jak na pozadí pradědečkových vzpomínek prožít podzimní dny v napínavé atmosféře rodící se republiky, a to plněním rozličných offlinových aktivit.