Jmenuje se přízračně „Hraniční syndrom" a navštívit ji lze do pátku 3. ledna v Galerii Michal´s Collection v Husově ulici.
„Jaroslav Valečka vyrostl v Lužických horách, Martin Káňa je z krušnohorských Vejprt a rodina Davida Saudka byla postižena holokaustem," vysvětluje spojitost umělců v zaujetí o pohraniční téma kurátorka výstavy Rea Michalová. I její rodinu postihla sudetská tematika otec kurátorky byl v roce 1938 odsunut z Teplic jako sudetský Čech.
Název výstavy pak připomíná jednu z nejčastějších psychiatrických diagnóz. „Syndrom označuje nedokonalost a nefunkčnost lidské mysli. I my tím ukazujeme na problém, nedokonalost, kterou je potřeba řešit," sděluje Michalová.
Výtvarníci nadhazují sudetskou problematiku na výstavě mnoha neotřelými pohledy, které na první pohled ani nevypadají „drsně", o to drsnější jsou však na pohled druhý. Návštěvník se tak lehce zadívá na obraz domu se zahradou, když ho najednou zamrazí při pohledu na nenápadné mrtvoly ležící na trávníku. Podobně je tomu na malbě zasněžené krajiny s „ledabylými" kapkami krve. Na jiném díle je kupříkladu vyobrazena ikona dnešní komerční společnosti Hello Kitty, zde ale s knírkem a esesáckou čepicí jako karikatura Adolfa Hitlera.
„Umělci se na téma česko-německého soužití dívají nepoliticky, každý k němu přistupuje po svém," podotýká Michalová a zmiňuje například Jaroslava Valečka. Právě v jeho malbách dominuje sudetská krajina, příroda a melancholie, do kterých jsou zasazeny krátké na první pohled všeříkající historky.
Několik děl podle Michalové vyvolává u návštěvníků kontroverzi. Kupříkladu vícevrstvý obraz Martina Káni, na kterém je v pozadí K. H. Frank hajlující na mladá děvčata, a v popředí se vyjímá kráva. „Kráva jako snadno zmanipulovatelné zvíře má navozovat tu naivitu a hloupost těchto dívek," vysvětluje kurátorka.
K. H. Frank se na Káňových malbách objevuje ještě několikrát, na jiném díle pak rovněž připomíná, že sudetské téma rezonuje i v současnosti na černobílém obraze se vyjímá mluvčí sudetoněmecké národnostní skupiny Bernd Posselt.
Martin Káňa na výstavu přispěl kuriózním výtvorem mapy Československé republiky ze dvou kusů černých kufrů na kolečkách.
Po Praze bude výstava vystavena v Klatovech a v Karlových Varech, v plánu je i představení tohoto ožehavého tématu v německých Drážďanech.