Ten případ si pamatuje každý, kdo v době, kdy propukl, vnímal svět kolem sebe. Týrané děti, záměna identit, podivný náboženský spolek… V takzvané kuřimské kauze navíc figurovalo hned několik veřejně známých osob.

Dodnes se o té příšerné události ví docela málo, což zavdává příležitost pro konspirační teorie, snad až fantasmagorie. Trojice zkušených tvůrců, komiksových i literárních, si dala za cíl odhalit, jak to s Aničkou neboli Barborou Škrlovou a Hnutím Grálu vlastně bylo.

Sami na prvních stránkách přiznávají, že toto se jim nepodařilo. V jedné chvíli se museli rozhodnout, že se tužeb po investigaci a dokumentárním komiksu vzdají a uchýlí se k čiré fikci. To však neznamená, že by o kuřimské kauze neřekli víc pravdy, než jsme doposud znali z médií.

Naopak. Psychologické motivy řady postav jsou v jejich společném díle Svatá Barbora rozkryty mnohem přesvědčivěji než na stranách bulváru, které tato šílená událost plnila dlouhé měsíce.

CO JE VLASTNĚ PRAVDA?

Marek Šindelka, Vojtěch Mašek a Marek Pokorný příběh otevírají na jeho konci. V odlehlém norském městečku policie objevuje tajemného Adama, z něhož se později vyklube Barbora Škrlová. Postupně se pak odvíjí košatý příběh podivného kultu, ve kterém Barbora (nebo Anička) má být jakýmsi vtělením proroka, jenž změní svět k lepšímu.

Barbora tu není za oběť sadistů, není ani nejmocnější manipulátorkou, není ostatně ani hlavní postavou. Tou je novinářka nebulvárního periodika Andrea, která se snaží přijít pravdě o celé věci na kloub. Tvůrci prozrazují, že právě v této postavě se projevuje jejich touha poznat skutečnost, ale také mnohdy skrývaný voyerismus, který kuřimská kauza a podobné bizarní příběhy v lidech rozdmýchávají. Komiks však skvěle ukazuje, jak katastrofální důsledky podobné fascinace mohou mít.

KOMIKS SVĚTOVÝCH KVALIT

Tvůrci však šikovně splétají mnohem více příběhů než jen ten Barbory Škrlové a novinářky Andrey. Vyprávějí osudy Oskara Ernsta Bernhardta, který dal vzniknout Hnutí Grálu, připomínají tajuplného Josefa Š., otce Barbory, jenž Bernhardtovu učení zcela propadl, popisují sestry Baumanové, které v celém příběhu sehrály těžko uvěřitelné role, a mnoho dalších lidí.

Činí tak s naprostou lehkostí, samozřejmostí a často výlučně komiksovou formou, která připomíná největší světové tvůrce alternativních komiksů, jakými jsou Chris Ware nebo Daniel Clowes. A je šokující, že český komiks skutečně unese srovnání s těmito velikány světové scény.

Svatá Barbora je obdivuhodné dílo, které by mělo prolomit hranice místní senzace. Začít by se mělo překladem do norštiny, protože skandinávská země sehrála v příběhu svou roli. Odtud pak již jsou dveře do globálních vod otevřené. Stačí jen na samý úvod komiksu dodat doušku, že jde o příběh, který se skutečně stal, ačkoli tomu nebudete chtít uvěřit.