Kdo si myslí, že po zvířatech není v zimě v ohradách ani památky, je na omylu. Téměř všechna se procházejí ve výbězích a kdo zoopark v uplynulých týdnech nenavštívil, může nově obdivovat dvouměsíční telátko dahome. „Procházku po zoo pak také zpříjemňují básně Radka Štěpánka,“ láká pracovnice Hana Vymazalová.

O verše z pera našeho bývalého profesionálního tenisty ale nejde. Básník, z jehož tvorby můžou lidé něco málo ochutnat, je poněkud mladší než jeho slavnější jmenovec a pracuje jako novinář.

Rozhovor na konci týdne s etnoložkou Janou Polákovou.
Etnoložka Jana Poláková: Cizinci obdivují naše pohádky a cukroví

Verše, se kterými zoopark seznamuje, prohlídku tematicky doplňují. Jsou totiž o zvířatech. „Usmyslel jsem si, že těch bílých volavek bude dvanáct, ale stejně dobře jich mohlo být více i méně; měnily své formace v bahně rybníka a bylo už hodně šero,“ zní začátek básně s názvem Dvanáct volavek.

Pro dospělé zajímavé zpestření, pro děti však ne zrovna srozumitelné. Víc zábavy je naopak čeká v Hanáckém statku. Obdivovat tam můžou animovaný betlém promítaný na zdi a také pomoci s výzdobou. Třeba výrobou barevného papírového řetězu, který pak zavěsí na jeden z několika vánočních stromů. „Jsem zvědavá, jestli se podaří ozdobit je všechny,“ usmívá se například Zuzana Pytelová z Vyškova. Na dalším stanovišti si děti vyrobí papírové vločky nebo vystřihnou a vlepí obrázky zvířat do mapy areálu. To vše ale bez asistence pracovníků zoo, spolehnout se tentokrát musejí buď jen samy na sebe, nebo na zručnost těch, kteří je doprovázejí.

K vidění je i výstava fotografií s názvem Anděl zasahuje. „Připravili ji studenti vyškovského gymnázia,“ podotýká Vymazalová, podle které se zoopark díky programu těší v období mezi vánočními svátky a Novým rokem výrazně vyšší návštěvnosti. „V roce 2014, kdy jsme ještě Sváteční zoo nepořádali, přišlo za těch zhruba čtrnáct dní méně než sto lidí. Předloni, kdy se konal první ročník, jsme napočítali přibližně šest set návštěvníků a loni už skoro tisíc,“ vyčíslila. Cíl organizátorů vytáhnout lidi od televize a cukroví na procházku tak akce bezesporu plní.

Že jde o dobrý nápad, si myslí i návštěvníci. Třeba Jarmila Beránková z Vyškova. „Vnoučata se pěkně zabaví. Dozvěděli jsme se i nové informace, třeba o koni, který hrál v Třech oříškách pro Popelku. To jsme nevěděli,“ oceňuje žena.

Kdo si chce sváteční atmosféru ve vyškovském zooparku vychutnat, může do druhého ledna. „Otevřeno máme každý den od devíti ráno do čtyř odpoledne. Vstupné je poloviční, dospělí zaplatí třicet korun, děti dvacet. A u vstupu si také můžou zdarma vzít krmení pro zvířátka,“ doplňuje Vymazalová.

Školní jídelna, ilustrační foto.
Konec přecházení. Díky dotaci z kraje postaví novou jídelnu