„Pracujeme na velké výstavě v Praze, chceme tím vzdát hold našemu tátovi, který nás před nedávnem opustil," říká Dalibor Šípek, jeden ze dvou starších synů nedávno zesnulého výtvarníka, kteří v rodinné tradici pokračují.

„S Bořkem jsme se velmi dobře znali a ta myšlenka na velkou putovní výstavu vznikla již za jeho života, ale když nás opustil, stala se z toho akce na jeho poctu," říká herečka Simona Chytrová, která působí v dramaturgické radě Prahy 5 a zároveň je zde místopředsedkyní kulturní komise.

Během konání výstavy ve smíchovské galerii Portheimka proběhne zajímavý program. Ve spolupráci s novoborskou střední školou sklářskou je na 7.-9. září naplánovaný workshop. Škola přiveze svoji mobilní pec a skláři tak budou moci ukázat svůj um. Nebude chybět ani charitativní aukce výtvarných děl. Některá přivezou bratři Šípkovi z novoborské sklárny, jiná vzniknou přímo na místě.

„Výtěžek půjde na léčbu rakoviny. Spolupracujeme s transplantační jednotkou Motolské nemocnice," upřesňuje Chytrová.

Na výstavě také poběží profesionální sestřih rodinných a jiných archivních videí a fotografií, který připomene osobnost Bořka Šípka. „Použijeme materiály z našich osobních kolekcí. Bude to výběr z toho, co nám po tátovi zůstalo," říká Dalibor Šípek

Na prozatím neupřesněné termíny jsou plánovány diskuzní bloky, při kterých budou mluvit mnohé zajímavé osobnosti. Například architekt Zdeněk Lukeš, který pohovoří o spolupráci Bořka Šípka s pražským hradem," říká Michal Faflík, výtvarník, kameraman a dlouholetý přítel Bořka Šípka.

Putovní výstava

Výstavu mají Šípkovi v plánu pojmout jako putovní, předběžně mají domluvené galerie v Itálii a Polsku. Možná přijde na řadu i Čína, kde dlouhá léta žije a pracuje Milan Šípek, kterého to táhne na Novoborsko.

„Je to oblast, která se mi hrozně líbí. Plánuji, že bych se sem na část roku z Číny přestěhoval. Na trvalo to ale nejde, mám tam rozjetou firmu, která například v současnosti dělá kompletní vnitřní vybavení obrovského hotelu. To mi sice zabere hodně času, ale už jsem si zvykl nebydlet jen v jednom městě," říká Milan Šípek.